- 58 - steld door tussenkomst van de landvoogdes, (De genoemde kinderen van Karei hadden nog twee zus ters: HELENA, die hervormd werd, en FRANQOISE, die ook tijdelijk deze godsdienst beleden heeft, doch spoedig terugkeerde en zelfs abdis van het klooster St. Clara te Rjjssel werd. Ze klaagde al haar broers en zusters aan en lokte een opzienbarend proces uit.) 34. MAXIMILIAANHeer, later Markies van Vere en Vlissin- gen, Heer van Beveren, enz. (1514 - 1558)In 1546, te gelijk met de graaf Van Egmond, benoemd tot Vliesridder. Vier dagen vóór zijn troonsafstand verhief Karei V Vere en Vlissingen-, eigendommen van zijn gunsteling, tot een markiezaat Als kind zal Maximiliaan er getuige van geweest zijn, dat de gevluchte Deense koning, Christiaan II, bij zijn vader op diens even buiten Vere gelegen en luxueus ingerichte kasteel Sandenburg logeerde. Het kan zijn, dat hij zo doende enigsziins met de nieuwe leer in aanraking is ge komen. Hij heeft deze godsdienst niet openlijk beleden, doch er wel enigermate voor geijverd, mogelijk op aandrang van zijn vrouw, Louise van Croy. Toen althans in 1524 een volgeling van Luther te Vere door de stadhouder van Walcheren als galeislaaf dreigde weggevoerd te worden, kreeg de man vrijspraak op verzoek van "mynen heere ende vrouwe van beveren." Pas na Maximiliaans dood vonden er te Vere terechtstellingen om het geloof plaats. Bij het overlijden van zijn oom, Maximiliaan van Egmond, graaf van Buren, kreeg hij in :1548 diens fraaie beker, een geschenk^ door de graaf van Buren van zijn hoogver eerde keizer ontvangen, 't Is.een bezienswaardigheid, die onze Maximiliaan aan zijn stad vermaakt heeft en die nog steeds vol trots aan de bezoekers van het Veerse stadhuis getoond wordt. Hij kan ongeveer één driekwart liter wijn bevatten en is uit niet minder dan vijfentwin tig onderdelen samengesteld. De totale hoogte is zesen vijftig centimeter; de kelk is zestien centimeter diep, terwijl de bovenrand een iets grotere diameter heeft.

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 32