Toen de Hollandse en Zeeuwse kusten door Franse kapers onveilig gemaakt werden, voer admiraal Maximiliaan in 15^3 met een vloot van negen schepen de Garonne op, ver nielde een gedeelte van de daar aanwezige Franse handels vloot en maakte een ander deel buit. Met een deel van het bootsvolk ging hij aan land en voerde enkele klokken mee naar Vere als bewijs, dat hij op vijandelijk gebied was ge weest. In de kwestie van vrijgeleide huldigde hij het standpunt van zijn vader (zie onder nummer 21). In 15^0 liet hij in zijn vaderstad een admiraliteitsarsenaal bouwen. Zijn gezag als admiraal werd echter alleen door Zeeland en Vlaanderen, niet door Holland erkend. Karei V wist aanvankelijk in dit opzicht voor zijn trouwe vazal ook geen oplossing. Hij vaardigde in 15^0 wel een nieuwe ordon nantie voor de admiraliteit uit, doch die werd in Zeeland wel, maar niet in Holland.afgekondigd. Zes jaar later heeft de keizer getracht-, het geschil te beslechten, door Maximi liaan bovendien tot stadhouder van Holland en Zeeland te benoemen. De laatste telg uit deze tak van de Bourgondiërs leefde op zo grote voet, dat er bij zijn overlijden op 4 juni 1538 meer schulden dan bezittingen waren. Hij had bij testament zijn vrouw levenslang met het vruchtgebruik van zijn goede ren begiftigd. Louise's tweede echtgenoot, Jan van Bour- gondië Karelszoon (zie no 29)schijnt ervoor gezorgd te hebben, dat de schuldenlast nog vergroot werd. Met uitzondering van zijn beker, had Maximiliaan zijn neef en naamgenoot, Maximiliaan van Hennin, bij ons beter bekend als de graaf van Bossu, zoon van zijn oudste zuster Anna, tot universeel erfgenaam benoemd. De zestienjarige Bossu, aanvankelijk ingenomen met zijn erfenis, was, bijgestaan door zijn vader, spoedig in zijn vreugde getemperd, toen de pape rassen van zijn overleden oom tevoorschijn kwamen. Het leek hem beter, maar geen markies te worden, zodat hij onthef fing vroeg van het aanvaarden van de erfenis. Na enkele jaren beraad, werd dit verzoek door de Hoge Raad te Mechelen goedgekeurd. - 61 - Philips II kocht het Markgraafschap voor 220.000 en dit bedrag bleek niet voldoende om alle schuldeisers voor honderd procent uit te keren. 35. ANNA, geboren kasteel Sandenburg 3 april 1516overle den 25 maart 1551» trIe 1530 Jacob III, graaf van Hornezoon van Jacob II en Johanna van Gruythuisen, Heer van Hom, Altena, Weert, Nederweert, Wessem, Cortessem, Cranendonck en Eindhoven, erfelijk opperjagermeester van het Rijk, ridder van het Gul den Vlies, overleden 15 augustus 1531» begraven te Weert. 2e vóór 15^2 Jan de Hennin, eerste graaf van Bossu, grootmeester der wateren en bossen van het graafschap Henegouwen, ridder van het Gulden Vlies, gestorven 12 fe bruari 1567. Zowel Van Empel Pieters als Dek noemen in hun genealo gieën Jacoba of Jacqueline als oudste dochter van Adolf. In zijn testament noemt Maximiliaan van - Bo'urgondië even wel meerdere malen Anna zijn oudste zuster 36. JACQUELINE, geboren kasteel Sandenburg 3 november 1523, gestorven kasteel Beveren 1556. tr. Ie in 15^-0 Jan van Vlaanderen, Heer van Praet en Van de Woestijne, overleden 10 decembèr 15^5, zoon van Lodewijk van Vlaanderen en Josine van Praet. 2e Sandenburg 19 november 15^9 Jan van Cruningen, zoon van Joost en Catharina van Wassenaar, Heer van Kruiningen, Heenvliet, Hazerswoude en Reyerscoop, later bovendien van Vere en Tpurnehem, burggraaf van Zeeland, gestorven te Vere 2k april 1559. 37. PHILIPS, bastaard. Heer van Beveren én Fontaines, dien de Karei V vanaf 1528, vergezelde hem bij de kroning te Boulogna 1530, meermalen gemachtigde van zijn halfbroer Maximiliaan, gestorven in 1566 of '67. tr. vóór 1536 Jeanne, Vrouwe van Hesdin, gestorven vóór 1567, erfdochter van Jan, Heer van Begghem. Uit dit huwelijk zeven kinderen, waarvan we er twee noemen.

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 35