- 6k Spaanse dienst, verscheiden malen ambassadeur van de aartshertogen, volgde in 1626 zijn schoonvader, Herman van Kruiningen, op als gouverneur van Limburg en kasteel heer van Valkenburg, verloor dit gebied in 1632 aan Fre- derik Hendrik, werd staatsraad, gestorven 8 april I65O. ky. KARBL, baron van .Zevenhuizen, kapitein der infanterie, gestorven 0 trIe Ermelina van Oyenbrugge-Duraskanunnikes te Mous- tier in Henegouwen. 2e Louise de Robles, dochter van Jan. Uit het tweede huwelijk een dochter. /f8. HERMAN, Heer van Zegwaard, geestelijke, gestorven vóór 1628. ^9» ADRIAAN KOENRAAD, Heer van Brigdammewerd 28 mei l6l8 kanunnik te Namen en te Luik, 27 juni 1626 proost van het kapittel van Onze Lieve Vrouw te Maastricht, nam deel aan drie belangrijke gezantschappen, gestorven 2 Oc tober 1650. S lot opmerkingen Vanaf de vroegste tijden tot heden kent men buitenechte lijke kinderen, zij het om verschillende redenen tegenwoor dig lang niet meer zoveel als vroeger. Thans krijgen deze kinderen, tenzij men een nogal ingewik-" kelde procedure kan betalen, de achternaam van de moeder. Vroeger was dat anders Hadden vader noch moeder een achternaam, dan was de zaak vrij eenvoudig: ook zo'n kind ging zonder Van ('Zondervan5) het leven door. Was alleen de moeder van adel, dan kreeg de bastaard meestal de achternaam van de moeder. Behoor de de vader tot de adel, dan kreeg het kind diens achter naam, doch niet diens verdere titels. Meestal kocht de vader wel de een of andere bezitting. Bij het gewone volk stonden de bastaarden veelal in hoge ere. Als in 1304- Witte van Haamstede uit Schouwen weet" te ontsnappen, is !iIk ben Witte, 's graven Floris zooni" een klank die weerslag vindt in de harten van de Kenne- mers en de v-estiriezen. Vorstelijke personen voedden hun bastaard(en) meestal aan hun hof op; ze werden later niet zelden goede adviseurs van hun regerende halfbroers of ze bekleedden, andere belangrijke functies. Prins Willem van Oranje voedde zelf Justinus van Nassau op. Die werd later o.m. admiraal, van ..Zeeland en.,gou verneur van Breda. Toen graaf Lodewijk Gunther van Nassau,"dé zesde zoon-:van Jan de Oude, in l60.k voor Sluis gesneuveld wasnam zijn weduwe zelfs diens onwettig zoontje, Philips van Nassau, bij zich onder het motief, dat het het kind was "van mijn allerliefste heer zaliger" l EINDHOVEN A. DE SMIT ZUIDBEVELANDSE PROVISORS II Naar aanleiding van het artikel, onder bovenstaande titel in VZ 1968pag» 1 - 13, opgenomen, ontving ik o.m. een - vriendelijk schrijven van jhr. mr. G.F. Sandberg, chartermees ter'van hét Rijksarchief in Zeeland. Deze wees er op, dat het op blz"6 vermelde landrecht inderdaad reeds in 1578 is .in gevoerd». Ik had ditgeconcludeerd uit een achttiende-eeuws manuscript, berustend in het.gemeentearchief'van Goes. Het octrooi zelfis nl. ,niet meer in Goes aanwezig. Het blijkt evenwelteMiddelburg te- berusten en^het wordt ook genoemd door Lasonderbijl. XIII, pag. 92en 93Hoewel ik Lasonder indertijd een: paar maal enkele weken in huis gehad heb, was me. dit ontgaan. Ik wil- dit graag aan, belangstellenden doorgeven en de char termeester hartelijk danken voor de moeite die hij heeft wil len nemen, dit te onderzoeken. EINDHOVEN A, DE SMIT '1

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 37