- 66 - "DE MOOIJE STAAK" TE WISSE Op 1 augustus van dit jaar passeerde de acte van de Stichting 'De Mooije Staak'. Deze stichting heeft ten doel, een streekmuseum in te richten in de voormalige hoeve 'De Mooije Staak', waarnaast enige passende vormen van recreatie (in mogelijk de vorm van pony manege, kinderboerderij, restaurant, evenemententer rein, kleine camping, e.d.) De hoeve heeft een rijke his torieenige merkwaardige volksverhalen zijn eraan ver bonden. Het is niet doenlijk in enkele bladzijden hierop nader in te gaan» We wijzen op de unieke lig ging, aan de rand van het oude poellandschap (heggen- en weidengebied, groene dijken) en haast tegen de grootste weel van Zuid-Beveland, de Kwistenburgsche Weel. Centrum van een middeleeuws landschap in een rijke entourage van flora en fauna, te land, te water en in de lucht Het gelukkige initiatief tot behoud van dit fraaie stukje natuur en verdwenen (of verdwijnend) streekeigene, ontsproot drie' jaar geleden aan het brein van de burge meester van 's-Gravenpolder en Nissejhr. mr. L.P. Quar- les van Ufford, en diens secondant, de gemeentesecretaris J. Walrave. Beide gemeenteraden (de Kwistenburgsche Weel is gemeentelijk s-Gravenpoldervolgden de plannen van hun voorzitter gaarne; de Herverkaveling De Poel - em- kenszand nam het plan op; de Planologische D^ens^ vaf Provincie tekende het in in hun kaarten. De Grontmij heeft een schetspdan ontworpen; het Ministerie van Cultuur, He- creatie en Maatschappelijk Werk wordt benaderd; Monumenten engelenkopje, hoog boven de voordeur zorg zal voor het overgrote deel de restauratie van liet woon huis (1632) op zich nemen; subsidies zullen aan allerlei in stanties worden gevraagd. Deze materiële steun is onontbeerlijk. Maar ook onontbeerlijk is een blijk van sympathie aan deze Beve- landse stichting. Plannen om deze sympathie te kunnen uiten, anders dan alleen°iiet schenken of in bruikleengeven van rea lia, nemen reeds een vaste vorm aan. Ook in ons tijdschrift zal daar te gelegener tijd een exacter oproep aan en Uw omgeving toe worden gedaan. Hoog boven de voordeur van het woonhuis van 'De Mooije Staak' noodt een antiek engelenkopje -- dienend met een vreemde ce menten pilaster de houten goot tot steun -- onze gedachten alvast in die richting Namens het stichtingsbestuur, A. De Boo. Ds. CHRISTIAAN MEEUSE Het "volgende is letterlijk overgenomen van het origineel op blz» 19 van het Ledematenboek 1786 te Hoek. Ds. Christiaan Meeuse den 16 Februari 176^- te Vere uit godvruchtige ouders geboren; en van zijn 10de jaar opgeleid in het eerlijk beroep van zijnen vader Gideon Meeuse als zee man Se visser, tot aan zijn 37e jaar. Wegens aanhoudende ijver en naarstig onderzoek in de waarheden van de Christelijken Godsdienst, konde de Classis van Walcheren in geenen dele hem eene acte tot het houden van oefeningen weigeren. Alzoo heeft hij van den 26 e Julij l8oi om de l^f dagen, deze gemeente Hoek godvruchtelijk gesticht. Door bemiddeling eener toelage uit deze gemeente gedurepde 2 jaren werd hij op geleid tot predikant. Na de voorbereidende wetenschappen en talen zich te hebben eigengemaakt door Jac. Reinierdestijds predikant en rector der Latijnsche school te Vere, studeerde hij met veel vrucht aan de toenmalige Hooge school (gymnasium) te Middelburg onder de Hoogleraren Andreas Andriessen en Her- manus Johannes Krom, Proff. en Pred. aldaar; zoo dat hij, zijne 2 studiejaren volbragt hebbende, in de gewone vergadering

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 38