- 70 - gieng is kiekewat of t'r noe eigelijk gaende was. En de zag 'n Willem leie die. sliep zo. vast, dat 'n niks 'oorde of zag.- Geert was nogga een grappemaeker en ie docht zo: Dat vat leit^de noe net om 't in den ombocht te rollen I Ie mog 't.me net een douwtje geve en dan lag 't in die diepe dulleve l Geert geeft een.flienken. douw tegen die tunne en 't vat rolde zo in 't waeter. En Geert weg Me Willem wist nie, wat of 'r gebeurde: 't vat liep vol en ie lag in 't vat in 't waeter. Ie schreeuwde zo 'ard, dat Geert docht, da^t 'n zou verdrienke. En toet overmae- te van smarte komt Arjaon net vobie en ie ziet Willem in de tunne en ie^riep: "Geert, ik e nog nooit zo'n groote puut gezie«." Me Willem lag te spartelen om uut de tunne' te kommen. Arjoan riep:- '-Willem, je moe zwemme, Willem; dat kan jie toch we. Doe je naeme van De Puut noe ere an J" En mee vereende krachten trokke Geert en Arjoan 't vat op 1t droge. "Op een andere tied moe je zurge, dat je tunne nie weg kan rolleoor," zei Geert.' "Jae," zei Willem, "«k za d'n vastleie." En ie lei z'n natte goed op de tunne om te drogen. Arjaoen zei: "Zo ko je toch nie vo spot stae op 't land; as 'k joe:.was, kroop 'k 'r wi mè in, toetdat je goed droog is." En dat dee Willem dan en tegen den aevend kroop 'n uut z'n vat en ie dee z'n droge -goed an. En de tunneei an Willem nog onschatbaere diensten be- wezewan ié kwam er zowat êêl de zeumer naebie nie mir uut. As z'n wuuf mee de koffie kwam, dan zurgde Willem we, dat 'n d'r uut was. An 't land en de vruchten was 't te zien, dat Willem vee in z'n zwanetente zat En op een zekere dag moch Willem uut z'n boeltje en 't was afgelope mee de tunne en mee 't kaeseten. En Willem wier aerebeier bie een boer en dat viel nie mee vo z'n, wan ie kon nóe. nie uut 't zun- netje leie slaope in z'n tunne. En zo zag je dan noe, dat 't nie zo was as bie Diogenes, dat de wies'eid in t vat zat i D 0 M B U R G DE SÏRANDJUTTED 71 - J 0 U R N A A I. gehouden op eene reis door een gedeelte van Belgien, door A. Steendijk, J. Kakebeeke en C, Nortier met derzelver vrouwen, van den 6 tot den 15 Juny 1817. Den 6 Juny l8l7, om half 3 uren des morgens, verlieten wy Goes den weg naar Antwerpen nemende over Bath. Hier geen tyd hebbend eenige verversching te gebruiken, alzoo het ty reeds ver verloopen was en bovendien b o'ngeduldigde Sngelsche pas sagiers, snutters van -kerels, die "den schipper aan boord reeds gedurende 1 uurhadden verveeld, gingen wy dadelyk aan boord. Deze onze reisgenooten zagen er zoo door hunne ape- kleding als door hunne aartige smoelwerken zeer belagchelyk uit Het was zes uren toen wy van Bath vertrokken, en deden door den gunstigen wind, den overtocht naar Antwerpen in 3 uren tyds, zoo dat wy omstreeks half 10 uren in het Logement den St. Antonius aankwamen. Wy lieten ons direct een kan goede koffy en brood voor dienen waar aan wy en in het byzonder onze vrouwen, die aan boord reeds met een dozyn boterhammen den geeuwhonger hadden verjaagd, ons niet onbetuigd lieten.-- Onze zielzakken-dus tamelyk verzorgd zyndemaakten wy ons gereed, om de stad en derzelver merkwaardigheden te gaan bezien.-- Op de zogenaamde vrydagsmarkt was het zeer druk,naar het ons voorkwam wierden de te koop geveild wordende goederen goedkoop verkocht. Vervolgens bezogten wy Onze Lieve Vrouwe kerk, een zeer ruim gebouw, maar van deszelfs cieraden.ontblood 't geen merkwaar dig is, bestaat in eene Graftombe van Marius Ambrosius Capel- lo 7e bisschop van Antwerpen gebn 1597.) waar op een fraay^ wit marmer standbeeld in costuum liggende houding zich bevindt, vervolgens zyn er twee kleine maar aartige altaren van de 32 nog aanwezig.-- De St. Paulus kerk, alwaar de zoogenaamde Berg Calvarien uit Grotwerk te zien is; dezelve is omringd met standbeelden der Profeten, KerkenvadersApostelen enz: De dienst in de kerk geëindigd zynde, wierden wy door den koster al het

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 40