7h - t be kleding der priesters voor al het gewaad van den •bisschop dat zeer schoon is hebben wy niet gezien. F De pilaren zyn met groote beelden versierd, en de kerk is verrykt met schone marmere beelden van Oude Megchelsche Bisschoppen. -- - overtge^zes Kerken hebben wy niet gezien; deze schynen ook niet zeer merkwaardig te zyn. De Commenderie, een voormalig klooster, is thans in- gerigt tot woningen van particulieren en verschillende soorten van fabryken. Uit hoofde van de schofttijd voor het werkvolk, konnen wy de werkplaatsen niet zien. nze voorgenome reis naar Leuven willende voortzetten, met voornemen om dien zelfden avond nog in Brussel te komen, waar op onzen koetzier was afgehuurd,berigtte ons Haar toe van zijnen meester niets vernomen te ■hebben; en betuigde, dat bovendien deze reis voor een tweespan te zwaar was. Hoezeer wy tegen deze teleurstelling ook pleitten, moes ten wy toch eindelijk ons gemaakt plan verydeld zien. Wy namen dus het Besluit om op Brussel te ryden. Om 1 uur na den middag vertrokken xvy naar Vilvoorden; waar wy om 3 uren afstapten in het Posthuis by Portaels. Intusschen dat men het dinê ®t geen wy hier bestelden, gereed maakten, bezochten wy het detentie huis, op een zeer kleinen afstand van de .Stad gelegen, waarin zich thans ruim 1100 zoo mannen, vrouwen als kinderen bevon den, die spinnen, weven &c. De spinners en wevers waren uit hoofde van de wasch dan niet aan 't werk. Ook was men bezig om betaling te doen van verdiende lonen. De koetsmakeryde hoedenfabriek, yzersmederyen &c waren in volle werking, en in der daad de goede directie en het schone werk dat"hier gemaakt wordt verwekte by ons den diepsten indruk. Het hoofdzakëfyke voedzel bestaat in groentesoep en brood, 't welk zeer goed en smakelyk is. - De Koning die eene week tevoren dit huis had bezocht, had aan 47 zoo mans als vrouwen gratie verleend die ook het huis reeds verlaten hadden. - 75 - In ons Hotel terug gekeerd zyndevielen wy als wolven op ons dine aan, ®t geen ook zeser smakelyk was. - In deze stad zyn 3 kerken, 1 wateroliemolen en 4 Brouwe ryen. Te 6 uren reden wy af naar Brussel. Met verrukking passeerden wy deze aangename landouw die hier en daar zoo bevallig door bosschen heuvels en Lustplaatsen wordt afgewisseld. Het schone weder bragt ook niet weinig ter veraangenaming toe. Door het zelve waren ook vele wandelaars en rytuigen in de allêe verte gelokt. De Lakensche poort te Brussel binnen rydende, wierden wy naar passen gevraagd, en deze niet hebbende hadden wy nog al eenige moeite om te kunnen passeren: dan waar komt men niet met klinkende munt teregt. In het Hotel de flandre waar alles bezet was wierden wy af gewezen. Wy namen dus onze intrek in het Hotel de la Paixna een kop thee gebruikt te hebben, deden wy nog eene wandeling in het park, waartoe de verrukkelyke avondstond ons uitlokte. De volgende morgen Zondag den 8. na het ontbyt namen wy de kerken waar, onder geleide van een kleinen gids, die ons echter zeer wel voldeed. La Chapelle, waarin behalve de-predikstoel die zeer schoon is, niet veel merkwaardigs te zien is. Le petit Semblon eene min fraaye kerk. L'Eglise en Cambert, eene klein maar fraaye kerktje, doch niet merkwaardig. - De Cathedrale Kerk is fraay maar niet in vergelyking aan die van Antwerpen. Het schoonste is de predikstoel, verbeel dende de verdryving van Adam en Eva uit het Paradys. In deze kerk wierd eene groote mis gevierd voor het H. Sacre- ment; de muzyk en koorzang wierd voortreffelyk uitgevoerd. Van deze kerk ging de Processie by gelegenheid van dit feest, het welke werd voor afgegaan en gevolgd door escadron Carabi- niersbyna de geheele bezetting adsisteerde by deze plegtig- heid. In een Estaminé achter de kerk hadden wy uit een boven voor kamer, een schoon uitzigt over alles. Daar geen onzer immer eene processie hadde zien defileren was dit ook voor ons zeer verrassend. Na al wat wy gezien hadden, merkten wy met regt op, dat de stipte eerbied die men weleer by het passeren derzelve by de omstanders waarnam geweken ws.sechter daar

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 42