- 76 - waar dezelve passeren moest waren de hulzen met groene takken omhangen. - De gereformeerde kerk, te voren de kerk der is reeds fraay ingerigtmen was nog werkzaam om die te vol- ooyen; de dienst in het Hollands was geëindigd, die in het Engelsch nam een aanvang. hebbenfr°te parade °P het Plein van Barak geen plaats hebbende, gingen wy naar het park. en namen in het Koffv nuis m het zelve eenige verversching. Be wal naby ^et park opgaande heeft men van daar een schoon Landzigt op sommige plaatsen over de stad het schoonste uitzigt. ons Logement het middagmaal genomen hebbende ge- iastten wy onzen voerman om voortekomen, ten einde naar het Bosch Fort te ryden, dan weder vonden wy ons te dezen opzigte te leur gesteld, daar hy ons betuigde voor die weg, waarin gr6°te hoogtens en laagsten in zyn geen ge schikt Harnas voor zyne paarden te hebben; wy besloten een rytuig op kosten van den Heer verhuurder te nemen, en reden daarmede om 5 uren naar het gezegde Bosch, l£ uren afstands van de stad. De weg derwaards is zeer heu velachtig; nu endan heeft men er aangename gesigten. Het Bosch zelve is zeer groot, dan grootendeels onregel matig beplant, het levert hier en daar fraaye gezigten op, merkwaardigheden zyn er echter niet in te vinden; wy verlieten dit Bosch niet zonder er veele zweetdroppelen gelaten te hebben. In eene naby staande Herberg een glas wyn ter verfrissing gebruikt hebbende, reden wy weder af, en arriveerden om half negen uren in de stad. Des anderen daags morgens den 9^ reden wy om 6 uren weer met eene Barouche naar het Kasteel van Laeken, met oogmerk, om dit van binnen te zien. Dan daar het Hof zulks betrokken had, was daartoe geene mogelykheid. Ech ter was het ons vergund door den tuin te wandelen. By deze gelegenheid bezigtigden wy ook de koetshuizen en paardestallen des Konings. De paarden zyn alle Duitsche rassen, en zagen er alle goed uit. - Het Kasteel Walkiers was mede niet te zien, als zynde door., eenen Engelschen Lord betrokken. - 77 - Terug gekomen zynde bezigt@den wy het Naturalium Kabinet, dat aêr Schilderen en der Bibliotheek. Dat der schilderyen e0ïl Parys gevoerde stukken, meest van Rubbens, niet weinig verrykt. Ook bezogten wy by deze gelegen heid. de Engelsche kerk,, staande naby het museum; dit kerkje is klein maar aartig en met smaak ingerigt. Des namiddags om 2 uren, na alvorens ons tot de reis behoórlyk versterkt te hebben, reden wy af naar Gend; omtrent een half uur van Brussel af heeft men van de hoogtewaarover de groote weg loopt een schilderachtig gezigt op die stad, en de omlig gende Landstreek. HetDorp AssChetwee uren afstands van Brussel, levert niets merkwaardigs op. Intusschen dat de paarden hier wat voeder kre gen stapten wy in het Hotel het Ossenhoofd af, en kochtten hier van de van ouds beroemde Asch koekjes, die mén by het mandje verkoopt. By een glas goed bier smaakten.deze koekjes nog al goed. Zy zyn zeer schuim, hebben een lafzoete smaak. De vrouwen wisten er intusschen goed raad mede,. Te vyf uren arriveerden wy te Aelst, een groot en fraay dorp. Wy woonden hier in de kerk de Misse by. Het Zangkoor is er zeer goed bezeeb. De kerk zelve is zeer fraay, en met een groot aantal altaren versierd. Hier, even als in de andere ker ken die wy hier en daar bezien hadden, wemelt het van Bedelaars, die zelfs tot in de kerken ons naliepen. ..Onze paarden hadden hier ongeveer een uur gerust; te 6 uren reden wy voort naar Gend, passerende het Dorp Weusekom, en andere weinig merkwaar dige gehuchten. negen uren arriveerden wy te Gend* Wy hadden de voorzich tigheid gebruikt, om op eene kleine distantie van de poort uit het rytuig te gaan, en wandelende de poort binnen te treden. Wy hadden dus opzigtelyk de passen geene moeite. Ons rytuig volgde ons kort óp, zoo dat wy een eind binnen de stad zynde weder optraden. In het Hotel het Hemelryk was alles bezet, zoo dat wy in het Hotel het Hert Logys zochten, en ook vonden. Wy hadden dien avond een zeer goed avondmaal. -- Dingsdags morgens den 9 Juny bezogten wy onder het geleide van eenen gids de kerken. De St. Bavo of Hoofdkerk is een allerschoonst gebouw, ver sierd of liever opgevuld met voortreffelyk schilderyen meest der voornaamste m esters. Het nu ook onlan uit Parys' terug

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 43