- 78 - gevoerde schilderstuk verbeeldende de Verryzenis van Lazarus door Otto Veneus, Leermeester van Rubbensver dient onder meer andere byzondere opmerking. - Van Eersèl 16 Bisschop van Gend, geb. te Antwerpen, overleden 1778, vindt men er in het mozayk zeer fraay en na men ons verzekerde schoon gelykend afgebeeld. - Het onderkerkgebouw is ten Jare 800, ten tyde van Ka rei den Grooten gebouwd. Twee eeuwen later wierd de boven kerk hier op gebouwd. De St Pieters Kerk, gebouwd naar die van Romen, is ook zeer merkwaardig. De fraaye predikstoel is van massief mahony hout» De kleding der Priesters en vooral gewaden der Bis schoppen zyn in deze kerk zeer ryk, allen met goud en zilver geborduurd. De ornamenten van het altaar als Kro nen, kandelaren enz. zyn massief zilver? dezelve worden in eene kast in de kerkmeesters kamer (sacristie) bewaard en niet dan by byzondere gelegenheden gebruikt» De Hortus Medicus (Kruidtuin) is hier zeer beroemd. Daar het geregend had, konnen wy denzelven tot onze spyt niet geheel door wandelen. Het museum hebben wy niet gezien; wy verkozen liever de wol catoen fabriek en drukkery van den Heer F.de Vos, naby het museum staande te bezoeken waar wy ook vriende- lyk toegelaten werden. Deze fabriek is zeer fraay, en wordt wat de raderen betreft door een vuur wer(k)tuig in beweging gebragt. In de drukkery was men ook aan het werk. Jammer dat deze fabriek door gebrek aan genoegzaam vertier, niet dagelyks in werking kon zyn, en dat daar door een zoo groot aantal werklieden had moeten worden afgedankt De Koopmans beurs beteekend hier niets. Die van Goes is waarlyk schooner. Intusschen dat wy in een koffy huis op den Kouter, wat uitrustten, en ons wat ter verversching lieten voor dienen, hadden wy onzen Gids Teeuwisom een rytuig ge zonden, waarmede wy van daar naar het zoogenaamde Motje reden. - 79 - Wy bezochten intusschen het Rasphuis, waarin zich .een 1100 tal geconfineerden bevonden, die alle"weven spinnen. Er was op dat ogenblik eene zeer onaagename lucht in dit huis, welligt een gevolg van het heete weer. Alles zag er evenwel zeer zinde- lyk uit en er heerscht een goede directie. Midderlerwyl dat men op het Motje aan de rivier de Lys de Baars en andere visch schoonmaakten voeren wy met eenen Loot naar de in de nabyheid staande Papiermolens, waarvan wy de bewerking nimmer gezien hebbende hier met veel genoegen opmerkten. - Terug gekeerd zynde meenden wy ons op onze bestelde waterzo eens heerlyk te vergasten, dan wy vonden ons hier in. niet weinig te leur gesteld daar de wyze van opdisschen niet naar. onze ge woonte was. Ook was er Paling te gelyk met den-Baars en andere visch gekookt st geen ons niet beviel. Bovendien was er weinig baars. Wy moesten het intusschen mede nemen zoo als het. wasde Saus visch was beter, dan evenwel ook slecht; dan wy namen met dat al het besluit om nimmer meer visch op het Motje te gaan eten. -- Wy tourden daarna nogeens door de stad, en bezogten de St Miehiels kerk, die niet veel byzonders oplevert. Na in ons Hotel een kop thee gedronken te hebben, waartoe de zoute baars van het Motje ons genoodzaakt had, gingen wy naar de Bagyne kerk waar het lof om 7 uren een aanvang nam. De Bagy- nen zaten er allen met doeken even als servietten over het hoofd, t geen een zeer byzondere vertooning opleverd. Onze vrouwen-gingen vervolgens, aan onzen gids alias Teeuwis toevertrouwd, op koopen uit terwyl wy langs de Coupure al bier drinkende naar het Hotel terug wandelden. Wy .waren over ons Logement zeer wel te vreden, zoo ten aan zien der bediening als goedkoopte. Des Woensdags den 11. om 8 uren des morgens vertrokken wy met de Barge naar Brugge. De vaart derwaards is niet onaange naam. Jammer dat de dyken aan wederzyden zoo hoog zyn, dat men daar over geen uitzigt kan hebben op de schone Landstreek. - De Barge is zeer goed en gemakkelyk ingerigtmen eet er om 12 uren aan de 1 Tafel, voor 5 fu 50 de man, waaronder de vracht gerekend is, zeer goed; men dischte bovendien soep en dessert 2 malen op. -- Wy hadden om geen gebrek aan kaarten te hebben, slechts 12 boeken uit Gend mede gebragt, teneinde in de barge

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 44