is hij nog provisor. 13. CORNELLS NICOLAAS PETRUSZOON, provisor,' wordt 1^96/7 geïnstalleerd als pastoor te 's-Heer Hendrikskinderen. lA. Mr. ADRIAAN ROTTIER, stammend uit een Zeeuws geslacht dat nog steeds voorkomt, werd in 150A cureit te Rilland, was van 1508 tot 1523 (toen hij vrijwillig afstand deed) be dienaar van het Maria-altaar te Reimerswaal, terwijl hij in 1508 cureit te Valkenisse xferd. Als provisor wordt hij 9 september 1517 door de elect Philips van Bourgondiê ge machtigd om van de geestelijke stichtingen en personen in zijn provisorie de bede ter gelegenheid van Philips1 blijde inkomste te innen; de weigerachtigen zullen door commissa rissen gevonnist worden. 15. FIETER JACOBSZ. SPECK dankt 13 januari 1527 de magis traat van Reimerswaal voor zijn benoeming tot koorofficiant of habituaat in de kerk aldaar en belooft, het reglement hiervoor te zullen nakomen. In 153^ blijkt hij provisor te zijn. 28 augustus van dat jaar toch citeert Kaerle, rooms keizer, hem en de vicecureit van Reimerswaal met andere officieren van de geestelijke jurisdictie aldaar voor het hof van Holland om aan te horen de eis, tegen hen inge steld door baljuw, burgemeesters, schepenen en raad van" die stad, op wier rechtspraak zij inbreuk gemaakt hebben. Ook bij hem is sprake van een cumulatie van ambten. Zo was hij cureit te Lodïjke vanaf 1522, bezitter van het Maria-al- taar aldaar 1528, van een vicarie te Eversdijk, te Poort vliet en te Reimerswaal, in welke laatste plaats hij gepro clameerd werd aan het Sebastiaanaltaar in 1522, geïnsti tueerd aan het Laurentiusaltaar in 1529 en aan het Cathari na-altaar tot aan zijn overlijden in 1535. Verder werd hij in 1528 geproclameerd aan het Maria-altaar te Wemeldinge en een jaar later geïnstitueerd in de parochiekerk te Yerseke terwijl hij bovendien tot aan zijn overlijden kapelaan te Oost ende was. Uiteraard moet hij in diverse plaatsen tegen ge ringe vergoeding voor een plaatsvervanger gezorgd hebben. - 9 - 16. CORNELIS CORNELLSZ. POLDERMAN was niet alleen provisor, maar ook bezitter van twee altaren te Reimerswaal (vanaf 1519) Reeds eerder ontmoeten we hem als vicaris te Duvenee. Te Hein- kenszand was hij pastoor van 1500 tot aan zijn overlijden in 1538 Tot 18A3, het jaar waarin de oude parochiekerk gesloopt is, lag zijn erg afgesleten grafzerk te Ileinkenszand"Hier leyt begraven Heer Polderman, pastoer, die sterf ao XVC XXXVI de 17. JACOBUS VOX32N, provisor in 15^8; hij is overleden in 15&9 of 1570, toen hij o.m. bedienaar van het Maria-altaar te Evers- dijk was 18. MARINUS BERNAERTSZ., priester, vicecureit van de parochie Schore, wordt A augustus 15^3 door het hof van Holland gead mitteerd als notaris te Goes. In 13hk is hij pastoor te Schore, waar in zijn pastorie huiszoeking gedaan werd, omdat hij ervan verdacht werd, verboden lectuur in huis te hebben. Dit schijnt cniet het geval geweest te zijn, want hij is niet alleen als pas toor gehandhaafd, maar werd zelfs provisor. Schepenen van Rei merswaal oorkonden 22 januari 1559, dat Marinus Bernaertszoon, provisor en deken van de geestelijke jurisdictie van Zuid-Beve land, koorofficiant van de kerk en priester van die stad, aan zijn dienstbode Mayken Marinus Cornelisdochter (vaiwie 4 septem ber 1560 blijkt, dat ze dan gehuwd is met Chrispinus Arendonck) de eigendom van zijn roerende en onroerende goederen, de laat ste o.a, gelegen te Vlake en in de omgeving van Kapelle, over draagt onder voorwaarde, dat hetgeen door hem in zijn testa ment of codicil zal worden bepaald, door haar zal worden uit gevoerd. Aan enige van zijn nabestaanden legateert hij vier schilderijen van A, Dürer en zijn clavicordi. 9 november dv.a.v. bevestigt Marinus zijn testament en maakt een nadere beschik king omtrent zijn boeken. Hij is vóór ik december 1559 over leden, want dan beloven zijn nabestaanden afstand te doen van al hun rechten op diens nalatenschap en zich niet te zullen verzetten tegen de door Marinus gemaakte beschikkingen. Toch heeft het nog jaren geduurd, voor de gehele nalatenschap gere geld was. De stedelijke regering en zelfs pastoors van buiten de stad moesten er aan te pas komen. Een hele reeks regesten

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 7