- 10- heeft Fruin moeten wijden aan de nalatenschap van deze pro visor. Eindelijk kunnen burgemeesters en schepenen van Rei merswaal 17 juli 1569 oorkonden, dat de executeurs van het testament aan Jacob Adriaan Lambrechtsz. als heilige geest- meester verscheidene ge»federen, afkomstig uit het sterfhuis van Marinus Bernaertsz., hebben overgedragen. 19. OCKSRUS HALLINCK, toen reeds koorofficiant van de kerk te Reimerswaal, wordt 6 mei 1560 benoemd tot provi sor, waarbij hij tegelijkertijd de machtiging krijgt om in zijn dekanaat geestelijken, die zulks verdienen, gevangen te zet ten en weer vrij te laten. Voordien was hij kanunnik van St. Pieter te Middelburg. Ook is hij enige tijd provisor van Walcheren geweest. 29 augustus 1569 (Grijpink schrijft 156^) geeft dr. Cornelius a Myerop, proost en aartsdiaken van dè Dom te traiectum (Utrecht) last om Hallinckin het bezit te stellen van een vicarie op het St. Jan de Doper-altaar in de kerk te Cruningen, waarvan de begeving de domproost krachtens de statuten van het concilie van Lateranen toekwam. 12 september d.a.v. stelt Hubertus'Heyninghecu- reit van Schore, Johannes Bartholomeuszoon, gemachtigde van Ockerus Hallinck, in het bezit van genoemde vicarie. Hij bezat trouwens verschillende kapellerijen. Zo was hij te Goes possesseur van een kapellerij, groot drie gemeten 29$ roeden van het Maria-altaarwelk bezit na-de hervorming aan de gemene, zaak is gekomen. Verder had hij te Baarland een kapellerij, groot negen gemeten 22 roeden en te Gve- -zande (Maria-altaar sinds 1565) twee kapellerijen, samen groot negen gemeten 5 te s—Heer Abtskerke (Maria—altaar sinds 156^) elf gemeten en tien roeden; te Oudelande veer tien gemeten en 178 roeden; te Ellewoutsdijk en te Sinouts kerke Blijkens de eerste rekeningen van Walraven van den Braem- sloot over de administratie der geannoteerde goederen, zijn de bezittingen van "heer Ockaert" reeds in of voor 1574 verbeurd verklaard. In 1579, na de invoering van de pprvorming op Zuid—Beveland, woont hm te Goes en verboekt - 11 - 15 april van dat jaar aan de steden van Zeeland alimentatie. Volgens de gestelde voorwaarden moest hij hiervoor trouv/ zweren aan de staten generaal, aan de prins van Oranje en aan de staten van Zeeland; verder moest hij opgave verstrek ken van alle hem bekende roerende en onroerende geestelijke goederen. Na aan deze verplichtingen voldaan te hebben, werd 2^f april op advies van de rentmeester Floris Scaeck bepaald, dat hij. over het lopende jaar 200 zou ontvangen en verder jaarlijks 25 pond groten Vlaams. 20. QUlRIJN CORNELIS VAN OVERDEE, provisor, overleden vóór 1 juli 1566. Hij v/as verder kapelaan te Reimerswaal, te Oostende (sinds 1535)te 's-Heer Arendskerke (sinds 15^9) en te Goes (sinds 1550). 21. GILLIS LOYSSOGN of Aegidius Eligiusgeeft als provisor, op verzoek van de magistraat van Reimerswaal 29 October 1567 een gunstig getuigenis over de inwoners van die plaats ten tijde van de beeldenstorm. 21 november 1567 oorkondt notaris J. Lettert, do.t mr. Gillis Loyssoon, provisor en deken te Reimerswaal, zijn testament maakt en daarbij o.a. aan de hei lige geest (de armen) aldaar een jaarlijkse rente van twee gulden zestien stuivers uit zeker le.nd te Gorcum, hem toe komende uit de erfenis van zijn afwezige broer Jan Loyssoon, vermaakt onder bepaling, dat deze beschikking niet van kracht zal zijn, als zijn broer terugkomt. Reeds twee dagen later moet dezelfde notaris oorkonden, dat mrGillis Loysz. "in de slaepcamer van hem testateur, te bedde lig gende," een door hem aan het kapittel van Reimerswaal ver maakt legaat van vier pond Vlaams herroept en bepaalt, dat van de rente uit zeker land te Gorcum, door hem eerst ge heel aan de heilige geest vermaakt, vier schellingen *s jaars aan het kapittel en de rest aan de heilige geest zul len komen. 5 september 1569 erkennen de heilige geestmees- ters van Reimerswaal van de executeurs van het testament van mr, Gillis een jaarlijkse rente van 26 stuivers uit ze ker land te Gorcum ontvengen te hebben en beloven, de voor waarden v/aaronder deze rente aan de heilige geest is gele gateerd, te zullen nakomen. De dus inmiddels overleden pro-

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 8