34 ZEEUWSE TOPONIEMEN In de jaren 196^ en 1965 was ik in de gelegenheid, enkele gemeenten,op Zuid-Beveland naamkundig uit te kammen1 Zeer opvallend is,op Zuid-Beveland, dat bfign» elke veldnaam; op -hoek eindigt. Ook als Sppellatief komt dit woord voor. als de boer ergens op zijn land is,, dan zegt de boerin nog wel: "Hij is in den hoek." noe Iwats men aan deze naamgeving? Ongetwijfeld vindt hij zijn oorsprong m de taal der landmeters, de makers van de veldboeken of ".overlopers"., gebruikt vóór de invoering van net kadaster. In deze overlopers staan de eigeneren° beter nogde gebruikers óf "baanders", der percelen in een met name genoemd stuk grond. Ken begint dan altijd van uit een hoek, gevormd door bijvoorbeeld een weg en een dijk, de verschillende eigenaren met hun ei gen meine ten" te vermelden.- lierkwaardig' is, dat op Walcheren bijna uitsluitend snrake is van velomen op -blok. Een hoéknaam komt er nagenoeg met voor Blok is 'een ingesloten stuk land. Het woord is een samengetrokken vorm van het voltooide deelwoord eloken, behorend bij het werkxvoord beluiken sluiten. Beloken Pasen en "iets oogluikend toestaan". In de Middeleeuwen werd over het algemeen niet het vieiland omheind.., maar wel wérd het bouwland met heg- en hekwerk omgevén, 'om het o.a. tegen loslopend vee te be schermen. Op een oude prent van Hulst en omgeving is dit zeer duidelijk te zien. In deze bijdrage wilde ik achtereenvolgens behandelen: 1. Be plaatsnamen Ovezande en Borssele. 2. Enkele opvallende toponymica in bovengenoemde voor malige gemeenten. 3» Namen i.v.m. via ter en drassige grond. 4. Na.rn.en die herinneren aan vroegere toestanden. 5 o Namen die ontstaan zijn uit persoons- en familie namen. Bij de hoofdstukken 3 t/m zijn ook namen uit Driewegen- 35 -Coudorpe en Oudelande-Baarland begrepen. 1. OVEZANDE en BORSSELE OVSZAITDE heet in 1318 Avesand, ook nog in 1331 Avenzand (RDG,p.70-79;452-453)Eerst in 1419 is er sprake van Over- zande Grijp ink). Op grond van deze oudste attestaties sehre.ef B. II. Spijkerboer reeds in 1930, dat, in Ovezande de Middeleeuwse vrouwennaam Ave verborgen is Rond 1280 be dijkten dé Heren van Schenge te 's-Heer Arendskérke de polder, die later de Oud-Ovezandepolder zou heten-^'. S. Muller merkte nog op: "Oven- of Ovezande, een dochter van Seraerntskerke De fazant In het wapen van Ovezande moet derhalve verwezen worden naar fabeltjesland. Wel moeten we het fabeltje niet vergetend BORSSELE komt in 978 voor als Brumsale, 0kb.,nr.49; in 1003 als Brumsela, id. nr.69in 1148 als Brinsilaidnr148 in I.267 als' Bersalia, Obreen, p.220in 1420 als BerseleRU; in 142.1 als Borsel, RU. We....weten niet, helemaal'zeker, dat Brumsale met Borssele identiekisp Met betrekking tot Brum- sale zegt Mansion: sale wgerm. sal ja - woonplaats, gehucht0'' en Gijsseling zegt: Germ. saii - "uit slechts één ruimte bestaand huis Het eerste element is volgens Gijsseling problematischmaar op p-197 bemerkt hij bij Brumagne (bij Namen) en Brummen (in Gelderland) 794 Brimnum DB, p',347; Bremmenën 1215, SP 215 bet volgende: oudgerm. briminum, datplbij brima (0e„, On. brim) "branding" Waarom zou dit laatste zeker niet ook gelden voor ons Brumsel'a? Zeer waar schijnlijk kunnen we terecht en zeer toepasselijk Borssele op vatten als "plaats van de branding""plaats van de branding der zee",. Hollestelle en )(an der Baan interpreteerden Bors sele reeds als "zeebuurt"0 2. Enkele opvallende toponymica in Ovezande en Borssele. Naast Borssele zelf is zijn zogenaamde BERG VAN TROYE wel een der oudste benamingen. Volgens Braat is het een kasteel- berg. "o'pgeworpen ten tijde van de Deense overheersing rond 9006W c Misschien hebben de lieren van Borssele hun slot de

Varia Zeelandiae | 1970 | | pagina 20