- 22 - Reeds enige tijd tevoren had een aantal afgescheidenen aan de regering verzocht om als zelfstandige gemeente erkend -te mogen worden. Burgemeester Wijngen, om advies gevraagd, antwoordde 23 Jnni l8A0, dat het hem bekend is, dat totnogtoe enkelen "ruime'1 giften gegeven hebben, doch dat het grootste gedeelte "armoedig" is, zodat hij niet kan garanderen, dat de inkomsten voldoende zullen zijn voor het onderhoud van een zelfstandige gemeente. Het antwoord van. de regering, dat we nergens opgetekend vonden, laat zich wel raden. Juist in deze tijd begonnen, in navolging van wat e3_- ders in verarmde streken van West-Europa gebeurde, heel wat Nederlanders om den brode een toevlucht te zooken in De Nieuwe Wereld. Het duurde niet lang, of ook verschil lende afgescheidenen, verbolgen over het feit, dat men geen godsdienstvrijheid had, besloten, naar Amerika te gaan. Enkelen van hun predikanten uit andere gedeelten van ons vaderland begonnen schriftelijk inlichtingen in te winnen. Spoedig hoorde men, dat ook daar voor (rods volk, mits onder geestelijke leiding, een goede toekomst was weggelegd. Van hen noemen we alleen ds Van Raaito uit Arnhem, die in l8A6 met een gezelschap landverhui zers vertrok. Ds Van der Meulen, die aanvankelijk ernstige bezwaren had laten, horen, veranderde spoedig van gedachten oil in het voorjaar van 18A7 deelde hij in een preek te Borssele mee, "dat Gods oordelen Nederland boven het hoofd hingen. "Waarom zou men niet in groten getale kunnen vertrekken, als de rijken de armen hielpen?" zo riep hij uit. Dit was immers reeds in verscheidene delen van Nederland gebeurd en het moest ook hier mogelijk zijn. Zoals elders in de provincie de bemiddelde Sriallegange en Wabeke de overtocht voor een aantal anderen betaald hadden, zo begon ook Van de Luijster te denken, dat het op zijn weg lag, on- en minvermogende broeders en zusters - 23 - te helpen. Toen ook zijn vrouw deze mening ging delen, stond zijn besluit vast. Voor het toen niet geringe bedrag van 60.000 verkocht hij zijn bezittingen "(hoeve 130 gemeten gronds) en hij nam de overtochts— en eerste vestigingskosten van 77 personen voor zijn rekening In zijn nagelaten dagboek schreef hij o.m."Alleen is er een klein overblijfsel, naar de verkiezing der genade dat nog bij de zuivere waarheid naar Gods woord blijft. Zoo werd dan mijn hart omgebogen, alsmede dat van mijn vrouw, die mede genade in des Heeren oogen gevonden heeft voor de eeuwigheid, alsook de harten onzer vier, nog in huis zijnde kinderen en van alles losgemaakt om de verlossing aan te nemen en om in den weg, die de Heere voor ons opende, alles te verlaten en naar Noord-Amerika op te trekken." Men besloot, zowel te Goes als te Borssele, de oceaan reis als georganiseerde christelijke gemeente te maken. Jannis van de Luijster en Johannes Hoogesteegerschilder te Goes, werden tot ouderlingen; Jan Steketee, schipper te Baarland (dus niet de gelijknamige aannemer te Borssele) en Adriaan Glerum tot diaken gekozen, terwijl ds Van der Meulen "neb beslistheid en volle vrijmoedigheid" het beroep als predikant van de landverhuizersgemeente aannam. Ongeveer h3Q Zeeuwen vertrokken in drie schepen. Jan Steke tee van Baarland en Van de Luijster hadden ieder de leiding over een schip, dat van Antwerpen vertrok, terwijl ds Van der Meulen Rotterdam als plaats van afvaart gekozen had. We kunnen ons zo voorstellen, dat er, toen beide eerst genoemde schepen langs Baarland en Borssele voeren,èn van de schepen, ;è.n van de dijk heel wat tranen gevloeid kunnen zijn 1 Graag zouden we u meer vertellen over de verdere lotgeval len van Van de Luijster en zijn metgezellen, doch plaatsge brek verhindert ons dit. We hebben reed verteld, dat de rijke boer de overtocht van 77 personen bekostigd heeft. Of deze allen uit de bur gerlijke gemeente afkomstig waren, durven we niet beweren. De gemeentesecretaris is zo vriendelijk geweest, uit de bur-

Varia Zeelandiae | 1971 | | pagina 19