- 28 - ingesteld. Beide gemeenten zouden ieder een kerk en een kerkeraad hebben, doch voor gezamenlijke rekening zou te Driewegen een pastorie gebouwd worden, terwijl de te beroepen predikant eveneens door beide gemeenten geho noreerd zou worden. De eerste verbouwing van de kerk is in het begin van deze eeuw uitgevoerd door A. de Muynck, terwijl L. van der Wal voor 134,70 een consistorie bouwde naast de ingang van de kerk. Voorheen vergaderde en eatéchisèerde men namelijk steeds bij een der gemeente leden aan huis. Met J. Duynkerke werd in 1907 een aan de zuidzijde van de kerk gelegen flapje1 grond geruild tegen een even groot aantal vierkante meters aan do noordzijde, tengevolge waarvan later bijgebouwd kon worden. Reeds geruime tijd bestond er behoefte aan een orgel om de gemeentezang te begeleiden. Hoewel er niemand was die zo'n instrument kon bespelen, werd besloten, J. Staal te Kapelle opdracht te geven, voor een orgel te zorgen. Toen deze intussen een gemeentelid gratis les gegeven had, kon het 29 October 1911 in gebruik genomen worden. Dit orgeltje is gebruikt tot 1942, toen van de firma Spiering te Dordrecht het huidige, grotere instrument werd aangekocht. Het afgedankte exemplaar is overgedaan aan de gereformeerde kerk te Nieuwdorp, die liet tijdens de diensten op Lewcdorp liet gebruiken totdat men daar een eigen kerk kreeg. Een aantal ouders, behorende tot de verschillende op het dorp gevestigde kerkgenootschappen, had een school vereniging opgericht mot het doel, zo spoedig mogelijk te komen tot de bouw van een christelijke school. Ds. G.H. Kersten, predikant van de gereformeerde gemeente te Yerseke, wist evenwel gedaan té krijgen, .dat de leden van de gereformeerde gemeente voor dé vereniging bedank ten. Dit kerkgenootschap stichtte, weldra zelf een school, zodat eerstgenoemde vereniging wel ontbonden moest worden. - 29 - De dorpssmidD. Wisse, zelf lid van de hervormde kerk, die van plan was geweest een voor die tijd buitengewoon hoge gift aan de schoolvereniging te schenken, legateerde in 1914 2.000 aan de gereformeerde kerk, een geste die natuurlijk druk besproken is.' Het zal aan deze gift te danken zijn, dat de kerk enkele jaren later 1200 kon uitlenen. De eerste gezamenlijke predikant voor Borssele en Driewe gen werd candidaat Evert Jan van Voorst, geboren 8 september 1883 te Renswoude.o Hij deed 22 augustus 1915 intrede en ver trok ruim twee en een half jaar later naar Numansdorp. 1 mei 1952 te Kootwijk emeritus geworden, vertrok hij naar Ede om zich merkwaardigerwijs in de Van Borsselelaan te vestigen. In 1921 kwam de in 1865 geboren ds Harm Brouwer van Westerbork (waar hij voor de tweede maal gestaan had). Na vier jaar vertrok hij naar Zuilichem, waar hij in 19-28- over leden is. Een jaar na het vertrek van ds Brouwer kon candidaat Cornells van Schie door prof. dr. S« Greydanus bevestigd worden. Bij hem openbaarde zich al spoedig; een ongeneeslijke ziekte. 8 maart 1931 heeft hij voor het laatst te Borssele en 12 april d.a.v. in zijn woonplaats gepreekt. Na. zijn emeri taat vestigde hij zich te Maassluis, waar hij in 1934 op drie enveertigjarige leeftijd overleden is. Nog in 1931 is de kerk van electrisch licht.voorzien. 17 december 1933 werd zijn plaats ingenomen door de op 9 augustus 1907 te Meppel geboren candidaat Hendrik. Fransen. Kort na de Bevrijding (l aug. 1945) werd hij legerpredikant in Nederland en in Indonesië, waarna hij in 19.48 eèh beroep naar NIeuw-Weerdinge aannam. De tegenwoordige functionaris, ds Johs van der Veen,' ge boren 4 november 1911, is 31 October 1948 vanuit zijn eerWte gemeente, Ouddorp, gekomen. Sinds 1955 zijn de vrouwen stemgerechtigd. In 1959 zijn aan de achterzijde van de kerk enige lokaliteiten11 gebouwd: een kerkeraadskamer ter vervanging van de oude con sistorie een vergaderlokaal en een keuken. Zonder de inriift^

Varia Zeelandiae | 1971 | | pagina 3