- 36 - HOEDEKENSKERKE's SCHEPENAKTE VAN 1581 inzake kapelleriegoederen II. Hans C' Koert uit Hoedekenskerke heeft op kÜflvV* Van ?6Ze °'aarSanS een schepenakte van Hoede- chiefeinezl»? maart 158l, berustende ia het Bjjfcsar- chief in Zeeland (Verz. Handschriften, inv.nr.733), ge- kenis daar van daarbij' enige vraSen gesteld over de bete- Kort. -v-oor de opstelling van die oorkonde had overleer plaats tussen Gecommitteerde Raden van de Staten van verSelijken met Gedeput. Staten van nu), het stadsbestuur van Goes en ambachtsheren van Zuid-Beveland. uit resulteerde in een overeenkomst van 12 april 1581 waarbij de kapelleriegoederen werden geregeld in artikel epalende, dat de ambachtsheren verplicht waren, het be wijs van het jus patronatus over te leggen vóór mei van dat. jaar. Zij dienden aan te tonen, het bezit van de col latie gedurende tenminste twintig jaren, of moesten andere deugdelijke titels overleggen. In_dat verband wordt het duidelijk,dat genoemde schepen akte als bewijs is opgemaakt, dat de ambachtsheren van Hoe- e enskerke, Oostende en Vinninghe al een aa.ntal jaren de presentatie hadden van alle kapellerieen, vicariën en alle andere beneficien. - ?r.is in een lijst opgesteld van alle kapellerieen m Zuid-Beveland. Over Hoedekenskerke wordt daarin ver meld:' ^6. Lenaert Hartsen heeft ghepossedeert een capelrie, groot 21 gem. 89 R. lants, uutbrengende ja.erlijcx ontrent 20 schellingen, dan wert als vervallen jure devoluto gheheel tot profijte van de ghemeene saeke verantwoort, wesende den collateur onbekent. ^7' Samuel van der Steene, gaende ter schole ter Goes, es possesseur van eene capelrie, staende ter collatie van Jonckheer Jan Pietersen Cats, groot 22 gem. uut- - 37 - brengende jaerlijcx ontrent 3'pond groten, waervan het derde part jaerlijcx ten profijte van de ghemeene saeke wert verantwoort. 4-8. Anthonis Schoof heeft ghepossedeert eene capelrie. groot lö gem. 139 R.uutbrengende jaerlijcx ontrent, de juiste somme onbegrepen, 35 schellingen, dan wert als vervallen jure devoluto gheheel tot profijte van de shemeene saeke verantwoort, wesende den collateur on bekent. Betreffende Vinninghe noemt de lijst van 1382: 9» Anthonis Cornelis heeft ghepossedeert een capelrie, waervan den collateur es onbekent, groot 14 gemeten lüp roeden, uutbrengende jaerlijcx ontrent 10 schellin gen, ma er wert om redenen als voren gheheel tot profijte vafi de ghemeene saeke verantwoort. 30. Marinus Machielsen heeft ghepossedeert een capelrie groot 6 gemeten 287 roeden, uutbrengende jaerlijcx on— schellingen, maer wert om redenen als voren gheheel tot profijte van de ghemeene saeke verantwoort, wesende den collateur onbekend. 51» Joachim Christiaensen heeft ghepossedeert een capelrie, competerende een thiende, gheldende jaerlijcx ontrent 9 pond ofte 10 pond groten, maer wert om rede nen als voren gheheel tot profijte van de ghemeene saeke erantwoort, alsoo den collateur es onbekent. 52. Eenaert Hartsen es collateur van een capelrie, groot 7 gemeten 298 roeden, uutbrengende jaerlijcx ontrent 5 schellingen, dan wert om redenen als voren gheheel tot profijte van de ghemeene saeke verantwoort, alsoo den collateur es onbekent. Dit citaat houdt tevens een antwoord in op enige gestelde vragen, wie de desbetreffende personen waren. Met de in de f-R'fce van 21 maart 1581 genoemde Cats zal bedoeld zijn onkheer Jan Pieterssen van Cats, een der grootste ambachts eren van Hoedekenskerke (Vgl. de steenrol van Bewesten Scxielde uit 1569 in het Rijksarchief in Zeeland, arch.

Varia Zeelandiae | 1971 | | pagina 7