- 5k - staat een geharnaste ridder, met aan zijn voeten een hond; aan de^ rechterzijde een helm en links handschoenen. In de rand zijn kwartieren. H« was getrouwd met Margrieta Sillisdr. van Arnemuiden, axe m 1^9 overleed en die eveneens in de kerk van Hoe dekenskerke hegraven ligt: "Hier leyt begrave Vrouwe Mar- grieta Gillisdr va Armuyen her Willems Vriesen va Oost ende wijf was, sterf enz." Haar vader stierf in 1439, waardoor ze samen met haar zuster Marie ongeveer l6l-£ ge- met tienden in Noord- en Zuid-Beveland ontving. Gedurende zijn leven ontving hij van velen (kleine) hoe veelheden tienden grond verspreid over heel Zuid-Beveland ^nkka^C^eren' °*a* van Gacqp Glais Jan tser Clais zoon (14h-2) in Ovezande, Raessé van der Maelsteden tser Geerts zoon (1447) in Goes, enz.. In 1462. hadden zijn zoons l40 gemeten tienden te verdelen, alleen: ze kregen geen toe stemming van de Hoge Raad Willem de Vriese van Oostende (V) had twee zoons en één dochter, n.l. Willem de Vriese van Oostende (VII), Jan van Oostende (II) en Maria van Oostende. Willem de Vriese van Oostende (VII) is heel waarschijn lijk geestelijke geworden» Hij verkreeg zodoende niet de rechten (ambachtsheer, enz.) die alle Willem's voordien gehad hadden» In 1518 komen we een Willem de Vriese van Oostende tegen als pastoor van de kerk van Hoedekénskerke als hij Cornells Jansz. opvolgt. Hij stierf in 1523. Jan van Oostende (II) volgde zijn vader op als Ambachts heer van HoedekenskerkeVinningen en Oostende. Hij was getrouwd met Geertruud van Heenvliet. Zij stierf in 1505. In 1480 staan Jan van Oostende (II) en Willem de Vriese van Oostende (VII) het hun toebehorend deel in de accijns en opslagplaatsen binnen de parochie Baarland af ten be hoeve van het onderhoud van kerk, orgel en klokken 1), In 1509 ontving hij van zijn neef Gillis (III) 513 gemeten ambachts uit Hoedekenskerke, Vinningen, Oostende, Vlake en werd toen ambachtsheer over al deze plaatsen. - 55 - Na zijn dood in 1516 vervallen al zijn tienden (ongeveer 105 gemeten)(en 1663 gemeten Ambacht) aan zijn dochter, Anne van Oostende. Hij werd in Goes begraven: "Hier leyt begrave d'Edele Welgeborê heere Heer Jan va Oestende rid der, heer va Oestende va Oedekenskerkevan Vinningen, van Score &c die sterf int jaer ons heere XVCXVI de Xea dach in October. Bid voer zielle." Aan zijn voeten een leeuw. Jan van Oostende (II) was duidelijk rijker en machtiger dan zijn vader., Willem de Vriese van Oostende (V). Let op zijn 'nalatenschap5 en op beider grafstenen -- de tekst en de entourage is bij Jan (II) veel weelderiger en veel grootser. Be dochter van Jan van Oestende (II), Maria van Oost ende, trouwde met Philips van Reimerswaal» Ze kreeg een zoon (Claeys) en een dochter (Margriet). "Hier stierf de tak van Willem de Vriese van Oostende (V) uit. Willem de Vriese van Oostende (VII) was priester en zodoende nooit getrouwd» We gaan nu weer terug naar de tweede zoon van Heer de Vriese van Oostende (IV), n.l. Gillis van Oostende (I). Deze Gillis stierf in 1455» Zijn zoons waren, zoals reeds eerder vermeld, Willem van Oostende (IV), Jacob van Oost ende en Pieter van Oostende. Jacob van Oostende stierf in 1456. Hij liet geen zoons of dochters na; waarschijnlijk is hij niet getrouwd geweest. Toen hij stierf, probeerde zijn broer, Willem (VI), zijn tienden in handen te krijgen, maar dat mislukte. Willem van Oostende (VI) stierf in 1459» Hij liet één zoon na, Gillis van Oostende (ill), die toen echter nog vee.l te jong was. Er werd dus een voogd aangesteld in de persoon van Oom Pieter van Oostende. Deze Pieter dacht een goede slag te slaan en probeerde de tienden en am bachten van Gillis (III) te bemachtigen, maar daar stak de Hoge Raad een stokje voor» En dit was niet zo verwon derlijk, want toen Gillis van Oostende (III) in 1509 over-

Varia Zeelandiae | 1971 | | pagina 8