7 Wc stonden met z'n achten op den Sloesen Dam Te kijken en te wachten, of nog niet kwam, Maar zou niet komen; hij was er al geweest. Hij had zich goed verscholen al in de lange geest. (geest gerst) Door betere.politiebewaking zjjn geleideiijkaan veilig heid en rust op Zuid-Beveland gekomen. OVEZANDE P. RIJK Azn. BAARLAND In de loop van'deze jaargang willen we een reeks gravures afdrukken van Baarland, in hoofdzaak- met betrekking tot zijn kastelen. Deze keer geven we een overzichtsprent met alle- a drie de voormalige kastelen. De gravure zou afkomstig moeten zijn uit de tweede druk van de kroniek van Zee land van Jan Reygersbergh van Cortgene, in 163^ te Middelburg gedrukt door Zacharias Roman. De perspectief is niet geheel juist: dit kan men o.a. zien in het verloop van de tuin en van de paden. Geheel links is de berg "Aardenburg" (of: Areiids- burg Imper verschil in uitspraak voor de Zuidbeve- lander die vergroot reeds werd afgebeeld in-V.Z. 1971, p. 62. De plek zou thans te vinden moeten zijn halverwege Het Slot en de Burgemeèster Vogelaarstraat Dan volgt "Het Slot" van de Heeren van Baarland, dat helaas, nog hecht, en sterk zijnde, in l8*f0 nodeloos gesloopt werd en waarvan de rijke inventaris her en der verspreid raakte (belangrijke schilderijen werden door de familie Ermerins opgekocht). Zoals het kasteel er hier uitziet, ziet het er in. Pronks tijd (ca. 17^5) helemaal niet meer uit: er .is in de loop- van een eeuw veel aan gesleuteld Intrigerend lijkt de stand van het kasteel: we zouden de toegangspartij (zoals die nü is na het optrekken

Varia Zeelandiae | 1972 | | pagina 14