2. te vervaardigen in het Zui db eve landsdie vrijwel weke lijks in o.a. De Nieuwe Zeeuwsche Courant en in Het Zeeuwsch Advertentieblad verschenen, vaak onder de naam "Pier van Rotterdam". Ofc in Hét Geïllustreerd Zon dagsblad ontmoetten we versjes van zijn hand, maar dan (naar ons beste weten) in het Nederlands en handelende over actuele gebeurtenissen, bijv. ...over een 100-jarige te Hoedekenskerke en óver. de dood van zjjh vriend, Adri- aan JWalravenorganist te Kwadendammé Een van zijn zoonsjAugustinus A. Boudens, was hoofd van een gecombineerde lagere en mulo-school te Rotter dam, Van zijn vader had die een sterk taalgevoel geërfd, want hij was schrijver van reeksen taal- en leesboekjes voor de lagere schóól. VOETENBRANDERS EN ROVERS OP ZUID-BEVELAND Van de benden, die in de Franse Tijd Zuid-Beveland onveilig maakten, is er é6n, die in de volksmond nog altijd..voortleeftAls ergens een dieptrieste toestand heerst, of een kermis of ander feest ontaardt in lave loosheid en vechtpartijen, zegt men: nu nog:'t Is er een bende van Jan Katoen J" Jan Katoen heeft, als eerzaam landarbeider, nog eni ge jaren gewoond in Kwadendarnmein. een huisje aan het Langeweogjehet laatst bewoond geweest door Jillis en Nele Thijsse -- het werd in 195^ afgebroken. Van ver meende begraven schatten werd toen geen duit gevonden l Het brave handwerk leverde Jan niet genoeg óp eri hij plaatste zich aan het rhoofd van een bende rótgenoten, allen (zoals hij) Wéstbrabanders Een specialiteit van deze bende was het voetenbran- den. Als bij een inbraak de boer of boerin niet spoedig genoeg zeggen wilde,, waar het göld verborgen was, werd de haardplaat 'gloeiend gestookt. De halsstarrige noest er de blote voeten op zetten, tot men"de bergplaats 3. van het geld aanwees Ook voor moord deinsde de bende niet terug. Zo werd ze de schrik van het gewest I De bendeleden hadden onder elkaar wel eens verschil van menig over het verdelen van de buit of over nieuwe plannen Eei£ hoorde iemand, die het huis van de bende pas seerde, een geweldig leven. Behoedzaam gluurde hij door het hartje van een blind en hij zag toen; de kerels bak keleien. Terstond stapte hij naar burgemeester Van der Poest Clement te Nisse, die met politleversterking de boeven-kon inrekenen. - Jan; Katoen werd in het. donjon van het Goesse stnShuis gevangen gezet, maar, hij wist zich door het toilet raampje naar buiten te wringen. Hij ontsnapte. De wacht vond detvolgende morgen op de muur: "Wie wil stelen en niet wil hangen, Ga naar Goes en laat zich vangen, Want de heren van Ter Goes Zijn zo zacht als appelmoes." Korte tijd later werd Jan weer gepakt en naar Middel burg gebracht, waar hij met de strop terechtgesteld werd in 1815» Een 'opvolger' van Katoen was een inwoner van Yerseke die ook voor. geen klein geruchtje vervaard was en menig keer een inbraak pleegde. Of "Bevelander" zijn eigen naam dan wel zijn bijnaam was, is ons niet bekend. Op het achterschot van zijn menwageri had hij de spreuk "Zo loeft men" geschilderd. Men hoort nu nóg vaak zeg gen: "Zo leeft men, zei Bevelander." De overval op een bank te Goes werd hem noodlottig: zijn helper, Jan Laarzo, werd op het laatste moment bang en vertelde alles, aan de politie. Daardoor kon men Beve lander op heterdaad betrappen en arresteren. Hij kreeg 5 jaar Straf gevangenis 5. die hij in Leeuwarden heeft uit gezeten. Dit zal geweest zijn omstreeks 1883.

Varia Zeelandiae | 1972 | | pagina 4