~7- volledige identiteit van Jantje, m.a.w. hoe luiden zijn werkelijke voor- en achternaam? Het is eigenlijk een wat wonderlijke zaak dat een man, die in de vorige eeuw -dus nog niet eens een zo ver ver wijderd verleden- populaire bekendheid heeft verworven uot vandaag de dag nog altijd schuil gaat achter zijn bij naam uJantje de prentenknipper"I i-'et ligt dan ook voor de hand dat Hil Bottema zich neeft beijverd de ware naam van onze knipartiest te ont- dennenwaartoe zij veel medewerking heeft gehad van de Ooese gemeentearchivarismej. Van Heiningen» Dven leek het erop of zij Jantjes officiële naam op het spoor was naar aanleiding van een door hem vervaardigde huwelijkswens, gedateerd 16 augustus 1866. xn deze prent, thans eigendom van het streekmuseum voor Luid- en Noord-Beveland, die als opschrift draagt: "Huwe lijks ge denkstuk aan mijn broeder en zuster" spreekt hij in stuntelige rijmelarij zijn gelukwens uit. Het dicht stuk wordt besloten met de woorden: "Met liefde gedaan kwer broeder die zig noemd Joseph de Laat". De door mej. Van Heiningen geraadpleegde registers van de burgelijke stand wijzen uit, dat er inderdaad in de vori ge eeuw in Goes een Joseph de Laat heeft geleefd, wiens levensjaren (1803-I883) geheel samenvallen met de periode waarin Jantje zijn prenten produceerde. Vervolgens vermeldt het huwelijksregister van Goes dat weliswaar op 16 augustus 1866 -de datum van de rijmprent twee huwelijken werden gesloten, maar geen der huwelijks partners draagt de naam De Laat. Hieruit meent Hil Bottema de gevolgtrekking te moeten maken, dat Joseph de Laat niet de werkelijke naam van de prentenknipper is. Dit lijkt mij een voorbarige conclusie, omdat niet valt U3.t te maken of Jantje' zijn huwelijkswens in feite tot een bloedeigen broer of zuster heeft gericht. Het is zeer goed mogelijk, dat de goedmoedige prentenknipper zijn hexlwens aanbood aan een paar huwende goede vrienden of kennissen en hen gemeenzaam als broeder en zuster toe sprak.

Varia Zeelandiae | 1974 | | pagina 5