-42- schandstenen aan een ketting onder de vlaggestok hingen. Kijvende vrouwen zouden hiermee, eén steen op de borst en êén op de rug, voor straf een ommegang door het dorp heb ben moeten maken, voorafgegaan door de gerechtsdienaar met de rode staf ('rooroei' genaamd) Het voormalige Baarlandse gemeentehuis is thans het Op- bouwcentrum voor West-Zuid-Beveland, HOEDEKENSKERKE Hiernaast ook een 'opgeblazen' Bulthuis/Bendorp, 1790, Links, met het 'klompenkot' ervoor, is de Gemeenteherberg met als uithangteken iets, dat op een vis lijkt. Als dat zo is, verklaart het mogelijk de spotnaam voor de bewoners, die "Vissekoppen" werden genoemd. van Hkkke Al is het huis een vrij statig gebouw, het is lang niet zo joyeus als dat van 's-Gravenpolder. Het is bovendien erg smal. Ertegenover staat een stoer gebouw, dat in zijn muuranke- ring het jaartal l660 droeg (door B/B niet aangegeven) en dat omtrent 300 jaar na de bóuw werd gesloopt, helaas. Tot 1965 kon men dezelfde plaat, nagenoeg tot in onder delen eendervan Hoedekenskerke maken We zitten wel rondom in de hoeven, zo te zien; zelfs is er rephts op de prent een 'kapberg' (=overdekte hooimyt) aan de straatzijde. Boerderijen stonden voorheen in elk dorp, zij het, dat het in Hoedekenskerke langer dan elders doorwerkte. Tot voor kort werden er de straten onsmakelijk van door het dorp gedreven kudden koeien J Rechts is nog een uithangbord, met waarschijnlijk een laars erop. Daar woonde en werkte dan wel een schoenmaker of een schoenlapper. Dat een man zijn gevoeg staat te doen tegen het klompenkot van de Gemeenteherberg, herinnert eraan, dat men in de 18de eeuw en vroeger (zie Breugëll) ten aanzien hiervan minder kieskeurig was dan wij nu. De kerk was eind l8^e eeuw al, wat ze nu nog is: de absn-s i; ':*-?■${3

Varia Zeelandiae | 1974 | | pagina 7