-50- "De Mooije Staak" te Niese "De Mooije Staak" was eens de hofstee van de Ambachts heer van Nisse. Tot 1911 was het een pachthoeve, waar te allen tijde een kamer de Heerenkamer ter beschikking van de eigenaar moest staan. Kreeg de eigenaar het in zijn hoofd,'dan kwam hij logeren in de herenkamer; de pach ter en zijn personeel moesten hem dan óp zijn wenken bedie nen (een laatste rest van 'herendienst'). In 1910 werd de hofstee met 72 ha land voor 151.000,== aan Jan Vermue van Jan verkochtingebruikname door koper maart 1911. Jan Vermue bracht het grondbezit terug tot 56 ha land en dijken; er werden in de Kruiningenpolder o.a. 2 hofsteden gebouwd en een fruitbedrijf gesticht. De schuur Van "De Mooije Staak" werd ingekort tot 2/3 van de oor- ^•onkelijke lengte. Omstreeks 1952 werd de nieuwe Kruiningenpolderweg aange legd, dwars door de grond van de hoeve. Hierdoor kwam er verlies en versnippering van grond. De éigenaars (kleinzoons van de Jan Vermue van 1910 leverden bij de Ruilverkaveling De Poel hun grond in en verkochten woning en bedrijfsgebouwen aan de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL). Ze ruilden hun Zuidbeve- landse bedrijf voor een bedrijf in Flevoland. Nu vatten de gemeentel Nisse's-Heer Abtskerke en 's-Gra- venpolder het plan op om van "De Mooije Staak" een land bouwkundig museum, annex kinderboerderij, annex camping, kampeercentrum, kano-accomödatie (De Kwistenburgsche Weel ligt op een steenworps afstand)zonneweide en speeltuin te maken, waaraan een stuk Koedijk zou worden toegewezen en een deel Oud Poellandschap met meidoornen windhagen; hierin zouden wandelpaden kunnen worden aan gelegd. Een theehuis, waar bv. ook pannekoeken verstrekt zouden worden, maakte het geheel tot een toeristische attractie. Z6 was het idee van voornamelijk burgemeester Quarles van Hfford -— z6 werd het h jaar gekoesterd door eepfcientaï enthousiastelingen. De- Grontmij maakte zelfs voor de Stichting "De Mooije Staak" een plattegrond. Het plan werd gezien als een miljoenenplan, dat echter in

Varia Zeelandiae | 1974 | | pagina 3