-52- etappes verwezenlijkt kon worden, mits men donateurs kon werven en Overheidstoelagen verwierf. Daar is niets van gekomen. SBL rekende de volle 66.000 gulden voor dé gebouwen 1 ha erf; CRM deed niets; van het 'potje1 van 300.000 voor recreatieve doeleinden in het verkavelingsgebied was geen sou voor de stichting D.M.S.; de gemeenten deden niet mee of wilden eerst wel eens zien; Anjerfonds was niet thuis. Toen tenslotte Total 100.000 beschikbaar stelde voor een Zuidbeve- lands belang, hadden we nog een sprankje hoop. Toen hieruit definitief ook niets kon komen, besloot men tot liquidatie van de stichting. De reeds verzamelde (belangrijke) goede ren werden aan hun schenkers teruggegeven of aan het mu seum te Goes in bewaring gegeven. Dit was op 1-1-1972. Even later werd "De Mooije Staak" verkocht aan een Hollan der, die er een boetiek in onderbracht voor de door hem vervaardigde gelaste brokken metaal en geverfde auto ruiten, waarachter zo mooi een lampje brandt De laatste kans op een landbouwmuseum in De Bevélan- den zal hiermede wel verkeken zijn. De naam "De Mooüe Staak" verklaart Jacob Kousemaker in I906 (Handschr. Prov. BiblMburgaldus "De Vrijheidsboom of -staak, die in 1795 op het dorps- "plein dienst gedaan had, werd weggebracht naar de hof stede van de ambachtsheer. Daar heeft hij nog enige tijd "aan de dijkgestaan. "De boerderij bleef de naam behouden." t Is moöi verzonnen, maar niet waar. Wij vonden in Lason' der (R.A. Middelburg), Baarland, 2^87, onder 25 Februarij 1780 de naam "De Mooije Staak" in een Transport-acte dat is 15 jaar vóór er sprake was van een Vrijheidsboom. Een "staak" (dialectisch: steek) is de familie-oudste op Zuid-Beveland; de vertegenwoordiger(sterbij trouwen en rouwen. Wellicht heeft op de hoeve een knappe 'staak' gewoond, legendarisch genoeg om haar naam aan de hoeve te geven. Was dat Ariaentje Boonman Cornelisdr.die op l8 octo- r

Varia Zeelandiae | 1974 | | pagina 4