lijkr doel was altijd geweest, een onderwijzersstudie te volgendoch het bleef nu bij de lagere school, extra taal lessen (vooral Engels) en' daarna knecht aan boord van het beurtschip Zijn taallessen kwamen hem toch te pas, want als in mijn prille jeugd de zgn. Engelse barges Yerseke aandeden om vrachten oesterschelpen in te nemen, kregen we op sommige avonden wel bezoek van een kapitein van zo'n opvallend zeilschip en kon er druk in diens moedertaal geconver seerd worden, Mijn vroegste, nog onbewuste ervaring met de beurtvaart, had ik reeds in mijn eerste levensjaar» Het verhaal ging, veel later, dat ik zelfs nauwelijk ontkwam aan het feit om aan boord het eerste levenslicht te aanschouwenZover kwam het niet, maar in elk geval maakte ik,al zeiltochten naar Rotterdam en Dordrecht mee in.dat eerste jaar, dat nog ruimschoots voor het begin van de Eerste Wereldoorlog viel. Voor mijn moeder, van huis. uit. landbouwersdochter, was dat toen, meer dan. voor mij, een Ingrijpende ervaring. Het vaartuig, waarmee toen éénmaal in de veertien dagen detocht ondernomen werd, was het ijzeren klipperschip "DE"WAAKZAAMHEID"groot 64 ton en getuigd met gaffelzeil en fok. Achterop was een echte kajuit, waarin voldoende woonruimte, en - op eert wat lager niveau, dus onder het achterdek - meerdere slaapplaatsen. De knecht had zijn verblijf in het vooronder., waar ook extra zeilen, en andere schsepsbenodigdheden werden opgeborgen. DE RDUTE, die gevaren werd, liep van Yerseke Hp Oüöter- schelde opdoei;;"'het Schaar van Wemeldinge, richting Stavenisse; dan via Keeten, Mastgat, Zijpe,. Krammer, Vol- k<=rak, Hollanosch. Diep, Dord.-tsche Kil. De Noord en De Nieuwe Merwede naar Rotterdam. Nog vóór we de 'leeftijd ivan schoolbeginners hadden be reikt," leerden we op deze reizen de bijzonderheden van wind, water, stromingen, slikken en van de levende have In het water, In de lucht en op de slikken en zandbakken van nabij, kennen Soms moest er. bij sterke tegenstroom en weViig of geen wind, onderweg, geankerd worden tot de stroom zijn kracht had verloren en-in omgekeerde .richting ging lopen. In die tussentijd nam de schipper (mijn vader dus) de roeiboot en bracht ons naar een nabijliggende zandbank. We maakten ken nis met de vogels, de krabben en op enige afstand —..met de toen nog veelvuldig voorkomende zeehonden en bruin vissen. - Het kwam ook voor, dat bij to'tal'e'windstilte en gun stig getij, geboegseerd ..moest wordend.w.zde roeiboot werd vóór het schip gebracht om dth al roeiende wat voor uit. te komen. Dit was een züaar en, naar onze mening, weinig profijt opleverend karwei. p Interessanter -was, als.de schippértegen etenstijd en bij. rustig, zeilweer, het roer aan ons (8- a 1ü-jarige) in handen gaf en na instructies betreffende koers en .beton ning, zijn" maaltijd bonedendeks ging nuttigén. Dit gebeurde soms. ergens tussen Zijpe. en Dord.tsche Kil, waar ruimte was en een. duidelijke betonning. We hielden koers via die he; tonning (waarvan we de betekenis, snel aanleerden) en op b.v. een toren ergens aan de oever in de verte. Aan wedstrijdzeilen 'werd af en toe ook wél gedaan. De beurtschippers met hun klippers en'tjalken op weg.naar Rotterdam, troffen'elkaar soms op de route naar de Dordt- sche Kil en dan werd op de vaarweg naar en over het Hol landsch- Diep bij goede en flinke wind geraced om het eerst De Kil te. bereikenDit leverde een prachtig'tafereel op, dat zo'n 60 jaar geleden nog te genieten viel. Ook in omgekeerde richting was een ontmoeting wel eens het geval, wanneer een aantal schippers na Dordrecht bij stormweer in De Kil ankerde om het luwen van de'storm, af te wachten. Dan ging men bij elkaar aan boord voor de kof fie en 'voor de borrel. De wateren van het. Hollandsch Diep en verder "westelijk kon den dan zó ruw. zijn, dat, wie. eenmaal.- onderweg was, soms een vluchthaven'moest zien te bereiken. Ik herinner me zo in geval, dat met veel moeite het woelige water door middel van sleepboothulp moest worden verlaten om in Bruinisse een veililigë ligplaats te bereiken. 0ij rustiger weer onder zeil zijnd, had de schipper blijk-

Varia Zeelandiae | 1975 | | pagina 6