66 bantse benden het platteland van Noord-Brabant, Zuid-Beve land en Zeeuwsch-Vlaanderen onveilig maakten. Berucht waren toen o.a, de bende van Ban Catoen, de Westbrabander, en van de Overkanter, Lamme Vleugel. Hoe dan ook, het was erg onveilig wonen op afgelegen hofsteden. Plunderen, brandschatten en brandstichten, moorden zelfs, waren,: aan de orde van de dag. Zo kreeg de boer van bedoelde hofstee in Nieuwdorp op een dag een brandbrief, waarin stond, dat hij die avond een flinke som gelds aan Zeeuwse rijksdaalders gereed moest leggen in het gotegat van de keuken. De boer was niet van prut en hij wachtte rustig de avond af. Tegen de afgesproken tijd, stond hij vlak achter de keu kendeur bij het gotegat, een scherpgeslepen bijl in de stevi ge knuisten. Het was bijna 9 uur. Daar sloeg de staartklok het afgesproken uur'. In het schemerige licht van de haardvlammen zag de boer een hand door het gotegat komen, tastend naar de zak met geld. Als de weerlicht zo snel,, sloeg de boer toe en hakte in één klap de hand af Een luid gebrul klonk aan de andere kant van de deur. Nog tweemaal probeerde een hand, het 'bestelde1 geld te pakken nog tweemaal was de bijl iets vlugger Er kwam geen vierde poging meer! Om dit. feit aan alle bendes als afschrikwekkend voor beeld bekend te maken, schilderde de boer. op zijn huis drie afgehakte handen die naar geld reikten. (Zeer vrij naverteld naar overgeleverde sagen; de direct genoteerde verha len- ben ik jaren geleden verloren KWADENDAMME A. De Boo (Bij een in April 1971 ingesteld onderzoekje, gaf men als mening,, verhaal 2 en 3 te kennen.) 67 - DWANGKORENMGLEN TE BAARLAND Uit: Lasonder 2487, Baarland: 25 October i788 Compareert in gebanne Vierschaar van Baillu en Schepenen der Parochiën en Heerlijkheeden van Baarland en Bakendorp, Bannetje Vereeke, wed. Witte Pot- appel, Abraham Potappel en Bohanna Lukenaar, wed. Bohan- nis Potappel - welke comparanten verklaaren, naar alvorens drie Zondaagse geboden daar over gegaan te zijn, over te dragen, te cedee- ren in wettigen, vollen, vrijen eigendom, volgens alle vo rige regten en servituten, vrij- en onvrijheden, vrij en on belast weg te leveren aan en ten behoeve van Simon van der Wiele de Dwang koren Holen deezer Heerlijkheden van Baar land, Bakendorp en Oudelande, edog staande onder deeze Heerlijkheid Baarland op Ambagtsheere Dijk voor Klaas Mert- zenhoek b.d.g. Oost, West en Zuid de Dijken van den Heer van. Baarland,. Noort den koper, alsmeede zijn Huizinge en Erve, staande en geleegen in Klaas Mertsenhoek b.d.g. Oost het gapattje, West en Zuid den dijk, Noort Ban van Wingen. De koopsom is 1217 Vlaams, waarvan de comparan ten bekenne voldaan te weezen. En komt den koper op baten en lasten met en over den Baare T7C Negen en taggentig en vervolgens', en verder vol gens de Publique Koopsconditie daar van gemaakt dato 25 September 1788, welke alhier voor geins||ieurt werd gehou den, en waartoe werd gerefereert den 40Penning, leve ring, brief van eigendom, Zegels en Registrieren Aldus geleevert na Stijl deezer Vierschaar dato ut Supra, my present, M. Slabber, Secret. Deze molen, zonder wieken, zonder kap, en thans niet meer dan een stenen romp, bestaat nog op precies dezelfde plaats. De Molendijk heet nu echter Zuidpolderdijk en de Molenweg, waar de molenaar Simon van der Wiele aan woonde en dat toen nog een "ga-padje" was, heet thens Van Renes- seweg. Vooral in Baarland heeft men nogal gedold met een 'rommelmarkt' van oude, zinvolle namen opgeruimd staat gelijk met een nekslagj Simon van der Wiele heeft de molen op 26 Mei 1792 ver-

Varia Zeelandiae | 1978 | | pagina 12