- b< - zich toen si met de beurtvaart bezig hield, blijkt niet zo veel- later, dat dit zijn beroep was; zo o;.a. uit lijsten van namen van vele Yersekse schippers, die bij de gemeentelijke overheid aandrongen op verbetering van de havencapaciteit aldaar. Deze was aanvankelijk bedroevend slecht en werd voortdurend slechter door het snel toenemende aantal vis sersvaartuigen, dat bij de oester- en mosselcultures betrok ken was. Reeds in december 186? werd' door ee:n aantal schippers aan het Bestuur van de Breede Watering bewesten Yerseke verzocht, hun vaartuigen gedurende de winter aan de: dijk achter het dorp te mogen meren. Het ging hier om de dijk zuidwestelijk van de Burenpólder. Bij de aanvragers waren zeker ook één of meer beurtschippers. In 1871 werd dan met de aanleg van de haven begonnen en na gereedkomen bleek al spoedig, dat uitbreiding,' gezien het toenemend aantal vaartuigen, noodzakelijk werd. Bij de vissersschepen waren ook enkele beurt vaar der swaaron der het vaartuig van mijn grootvader, die ook later, o.a. in 1886 vermeld' wordt op de lange lijst van schippers, die toen bij het gemeentebestuur, opnieuw aanklopten om de oostelijke havendam te verlengen, teneinde: het uitvaren en binnenlopen, vooral bij veel wind, te vergemakkelijken. Het betrof toen ruim 60 eigenaren van zeilvaartuigen, waarvan uiteraard de meesten tot de visssersvloot behoorden. Omstreeks 1900 telde de vloot ook reeds enkele raderstoomboten. De beurtvaart op Rotterdam en Dordrecht werd ondernomen met zeilschepen en het kwam maar heel zelden voordat het gehele- traject in één dag afgelegd kon worden. Windstilte, een ongunstig tij of opkomend stormweer, deden nogal eens' wat variaties in het verloop van de tocht optreden, waarbij dan, al naar de omstandigheden, op stroom geankerd werd of ge tracht werd een vluchthaven te bereiken. Opvolging in de familie. Mijn grootvader was dus vele jaren beurtschipper op Holland en tenslotte deed zich de vraag voor, wie nog voor 1900 zijn opvolger zou worden. Aanvankelijk zou dat Adriaan (broer van mijn vader) v/orden, doch deze, eerst vanaf Wemeldirge de beurt- ccrr^ïCcs/iótvdBe&ré, (Uit Hollandsche Schepen, door G. Groenewegen, 1789) o

Varia Zeelandiae | 1978 | | pagina 4