2 DE NASSAUWEG onder s-HEERENHOEK Naar aanleiding van het. stukje "De Nassauweg onder s-Heerenhoek" door de heer 1. Boonman te Goirle, in .een van da vorige afleveringen van Varia. Zelandiae, als re actie op hst boekje "Toponymie van 's-Heerenhoek", uil ik graag het volgende opmerken; Natuurlijk is het mij bekend, dat een aantal leden van het geslacht Nassau in de 17de, 18de en 19de eeuw bezit tingen had in de Nieuwe Kraayertpolder, onder andere in de omgeving van de huidige Nassauweg. In de Overloper van 1679 b.v, staat een aantal percelen ten name van "den Ed. Heer van Odijck", terwijl in 1715 "Corn., Lowijs en Mauwris de Nassau" eveneens als grondeigenaren te boek staan. In 1807 staat nog slechts een tweetal percelen in de Veertig- gemeethoek. ten name van een Nassau, te weten W.A. Graaf van Nassau Bergen. Deze gegevens hebben mijns inziens echter geen enkele re latie met de naamgeving van de Nassauweg in 1920. Met andere woorden; De naam Nassauweg is niet gegeven, omdat vroeger de Nassaus in die omgeving gronden bezaten, maar alleen vanwege de geslachtsnaam van de Koninklijke familie Tegelijkertijd met de naam Nassauweg zijn ook de namen Emma- straat, Prins Hendrikstraat en Prinses Culianastraat vastgesteld, waardoor toen meer dan een kwart van alle straat- en wegnamen werd ontleend aan het Koningshuis. De overwegingendietot de gekozen straatnamen hebben geleid, staanoverigens nergens opgetekend. In de verga dering van Burgemeester en Wethouders van 30 juli 1920 wordt besloten om de Raad voor te stellen', aan de straten namen te geven "naar. zijn oordeel". Op 2 augustus 1920 stelde de Raad de namen vast. De tekst van het besluit is op blz. 51 van het boekje vermeld. In geen enkel stuk van vóór 1920 is de naam Nassauweg aangetroffen, zodat veilig aangenomen kan worden, dat voordien de naam niet bestond. Ook niet "in de volksmond" De door Boonman aangehaalde akte d.d. 2 september 1666 (Lasonder 2.809 fol. 107 verso) heeft inderdaad betrek king op Willem Adriaan van Nassau, Heer van Odijk, doch 3 gaat over heel iets anders dan over "bepaalde regelingen van grond aan de Nassauweg", zoals hij schrijft. Het gaat daarin zelfs helemaal niet om grond, maar over de autho- risatie van "de Heer Mr. Daniël Favius, fiscael ter admi- raliteyt in Zeelant om te compareren voor d'Heeren Bewint- hebberen van de geoctroyeerde Oostindische Compagnie tot Middelburgh in Zeelant en naer forme en costume aldaer gebruyckelijck te cederen en transporteren aen d'Heer Rentmeester Corn. Kelle, woonende ter Goes, uyt haer Ed. portie en contingent duysent ponden Vis. en noch aen N.N. de 'somma van 248 0 5;, makende t'sarnen 1248 0 5 gelijck haer hoogh Ed, sijn competerende Het gesuggereerde verband tussen bovenstaande akte en de naam Nassauweg bestaat dus niet. Het lijkt mij voorts uit het vorenstaande evenzeer duidelijk, dat het verhaal, dat "zou hebben kunnen volgen", evenmin bestaat. s-HEERENHOEK, december 1980 P.S.G. RAAS 7 BETTE LEGETTE ...Wij zongen dat vroeger ook, maar dan was ft: 't Ouwe wuuf van Beyerland." We hadden dit versje van mijn moeder; ze leeft nog en woont in Middelburg. Ze is geboren op St. Maartensdijk, 1894, dus was het versje ook Thools. Misschien zongen ze het overal anders? 'k Heb ook nog een leuke anecdote over mijn moeder. Toen zeT'nog heel jong was, diende ze in het stadje Tholen. Ze moest dan naar huis lopen, natuurlijk. Dan mocht ze wel eens meerijden met iemand, die overal ging venten en die een hondenkar had. Als ze er dan op zat, zei die man; "Ik wou, dat er maar een fiets kwam." Mijn moeder begreep dat eerst niet zo goed; maar als er dan een fiets kuam wat- niet zo vaak gebeurde dan begonnen die honden onder de kar altijd sneller te lopen achter die fiets aan en zodoen de waren ze dan veel vlugger in St. Maartensdijk! "Bette Legette, tuprnuskant;

Varia Zeelandiae | 1981 | | pagina 4