28 0,50 tot 3,50 per jaar. De koster was tevens belast met de inning van de zitplaatsenhuurEen beperkt aantal zitplaatsen waren "vrije" plaatsen en verder waren er in bepaalde vakken staanplaatsen. Deze staanplaatsen waren in belangrijke mate voor de kinderen en de opgeschoten jeugd bestemd. Dat er, om tijdens de godsdienstoefening orde en rust zo goed mogelijk te handhaven, duidelijk toezicht nodig was, bewijst ook de functie van stokman, (in onze jeugd was de stokman er nog; wij noemden hem de "stokslager"Op zijn vaste plaats in de kerk was ook inderdaad een stok aanwe zig. Uit de instructie van de stokman "Hij plaatst de kinderen zoodanig, als voor hem, voor een goed toezicht het gemakkelijkst is en hij zorgt dat de kin deren stil zijn en dat onder gebed en gezang de meeste eerbied plaats heeft. Hij zal zorgen dat het spuwen in de kerk wordt nagelaten, terwijl hij bij hinderlijke beweging, rumoer of verzet, door wie ook teweeggebracht, d^ vrijheid zal hebben, nadat hij ze tot stilte heeft aangemaand, hen te verwijderen en terugkeer tot die godsdienstoefening^ zal beletten. Hij zal al wat hij in de kerk uitvoert zoo stil mogelijk verrichten, zoodat de aandacht der hoorders niet wordt afgetrokken, terwijl hem verboden is op klompen door de kerk te gaan." De stokman was tevens klokluider; "Hij zal gehouden zijn, twee uur vóór het aanvangen van ie dere godsdienstoefening en bij het aanvangen zelve, de klok iedere keer minstens honderd slagen te luiden. Nadat hij de klok heeft geluid, plaatst hij zich bij den ingang der kerk tot den predikant het voorgebed heeft uitgesproken. Onder het zingen van den voorzang sluit hij de deuren der kerk, van het portaal, het doophek en de gangen en van die banken, welke niet machten gesloten zijn. Gedurende de godsdienstoefening zorgt hij, dat deze deuren voortdurend gesloten blijven." De orgeltrapper was het hulpje van de organist sedert in 1866 het orgel was geplaatst; "De orgeltrapper zal bij alle godsdienstoefeningen, zoo des Zondags als in de week in de kerk tijdig tegenwoordig j

Varia Zeelandiae | 1981 | | pagina 11