34 aan de eisen van de 3.3. of maar beter naar een andere streek kon uitwijken. De 3onge Jongers van Borselen hadden een vlag met het wapen van de gemeente erop; daaromheen stond:; "Jongelingsveree- niging Borselen 1896". De 3.3. vergaderden altijd in het l/iskot in het dorp. Een vreemdeling die zich in Borselen vestigde werd altijd bezocht door een gezelschap, bestaande uit 2 leden van het bestuur en 1 gewoon lid. Hij werd dan in een "ansprêêke" welkom geheten, waarin werd voorgesteld, dat de vreemde "zijn burgerschap" kon kopen. Dat kostte doorgans een trac- tatie op 'n borrel, of het equivalent hiervan; gemeenlinge was dat 'n gulden, om de kas van de 3.3. te spekken. Zo was dat nog in 1915. Trouwde de nieuwe burger of een van de Jonge Jongere, dan hing de vlag uit op !t l/iskot.-Verwacht werd, dat dan ook de 3.3. getracteerd werden. Weigerde iemand, het burgerschap te kopen, dan nam men treiterende maatregelent op de wandeling volgde men altijd met 3 man op 'n paar pas afstand de vreemdeling; 's nachts werden deuren en hekken dichtgebonden of uit de hengsels gelicht; 'n voertuig werd onklaar gemaakt; de stal werd open gezet; de beesten werden uit de wei gehaald.- Het. moet 'n keer gebeurd zijn, dat men 's nachts 'n menwagen uit el kaar haalde en die boven op de "veeste" van de schuur weer in elkaar zettel Meestal ging men na wat plagerijen wel door de knieën; men betaalde dan graag voor zijn burgerschap 1 Iets over de 3.3. van 1s-Gravenpolder Ons is bekend, dat Arjaan Daalman uit Baarland (1892 - 1981) in 1923 verkering kreeg met Betje Boonman (1893 - 1979). Betje was meid op de hoeve van Kees Driedijk aan de Schoortjeszandweg onder s-GravenpolderOp 'n goeie dag wachtte 'n paar J.3. van '-Gravenpolder Arjaan op en vroe gen hem, of hij zijn burgerschap wilde kopen. Arjaan kende de gebruiken. Hij gaf ze 'n rijksdaalder voor de kas. Zo royaal waren ze in die dagen niet gewend en Arjaan werd met graagte tot burger van 's-Gravenpolder benoemd. K. A. JAARGANG XVII, No. 2; april 1981 INHOUD pag De Zeeuwse rijksdaalder P.S.G. Raas 15 De Hellenturg, Baarland A. De Boo 20 Zeeuws jaartallenboek in prent C. Christiasnsen 24 Hervormde kerk, Kapelle, voor 100 j. G.3. Lepoeter 26 Schildersrekening P. Rijk Az 30 3ange Dangers A. 33 Over de betaling kunnen we niet juichen, ondanks de reeds vermelde donatie. Het gaat toch niet aan, dat men profiteert ten koste van een ander, We hebben 18 zoge naamde abonnees afgevoerd: die waren jaren achter. Tot nu toe (27 april) betaalden 29 met 10; 3 met /12j; 5 met 15; 3 met 20; 1 met 25 en 1 met 30; 1 betaalde een achterstand met 50 en dan was er nog die fameuze VIJF HONDERD GULDEN I Totnutae betaalden 71 van de 128 resterende abonnees. Kijkt U s.v.p. Uw afschrijving er nog eens op na: ik word er moedeloos van. Mumrfier 3 van deze jaargang zal U niet meer warden toe gezonden, als U in juli niet hebt betaald I Dan gaan we maar terug van 146 naar 71 *H 4- De herdruk ZEEUWSE JAARlALLEN IN PRENT zal een oplage van 31 stuks hebben. Het zal via de stencilmachine ge beuren. De aanleg van net iets te gladde affsetpapier is hierbij niet constant en dat geeft verschuivingen in het drukken. We zullen er het beste van proberen te maken In rummer 3 hopen we U te kunnen berichten over de afle vering en de uiteindelijke kosten. H" 4* De op pag 17 genoemde machine kost niet 5000, doch helaas circa 8u00. Dat is heel wat meeri 4* 4- nis we denken, dat het op U van toepassing is, vindt U hierbij weer een vorm van een "aanmaning"Bent U het er niet mee eens, laat dan a.u.b. wat horen!

Varia Zeelandiae | 1981 | | pagina 15