16 tot 52 stuivers om daar door voor te komen het buiten deze Provintie verzenden van gedagten Penning en te be letten het versmelten van dien, het te dugten stond dat door de meerdere rijzing van het muntmateriaal de voors. Zeeuwschen Zilveren Ducaat (die tans niet meer kan wer den gemunt dan met een en een half percent verlies), door baatzoekende luiden met merkelijk voordeel zal wer den versmolten en in grote quantitait buiten de Provin tie als een penning van negotie reeds verzonden word, waar van het gevolg niet anders kan zijn dan dat de Pro vintie van zilver kasgeld zal werden ontbloot, tot mer kelijk nadeel van den Lande en ruïne van de goede Ingezetenen Is na deliberatie, ter preventie van zoodanigen perni- tieuse gevolgen, met eenparige bewilliging van alle de leden goedgevonden en verstaan dat den Zilveren Ducaat die alhier ter Munte te voren gemaakt- en tegenwoordig off in 't vervolg aldaar gemunt mogte worden, ten Comp toire Generaal, in de Bancken van Wissel en generalijk door de geheele Provintie zal werden uitgegeven en aan genomen tegen acht schellingen en tien grooten Vlaams of drie en vijftig stuivers, en den halven Zilveren Du caat tegen vier schellingen en vijf grooten Vlaams of ses en twintig stuivers en agt penningen, mits egter het voordeel dat daarvan uit de Munt en ten Comptoire Generaal van Zeeland zal provenieeren kome ten profijte van de Provintie." In 1806 werd dit besluit, waarin de redenen van de koersverhoging duidelijk zijn uiteengezet, ingetrokken door "Hun Hoog Mogendevertegenwoordigende het Bataafsch Gemeenebest" door te bepalen, "dat de Cours van den Zeeuwschen Rijksdaalder of Zeeuwschen Zilveren Dukaat, met intrekking van de Publicatie der Heeren Staten van Zee land, van den 8 Maart 1762, met de publicatie dezes, van drie-en-vijftig Stuivers, tot twee-en-vijftig Stuivers zal worden gereduceerd, de gedeelten naar advenant." 2) Het Koninklijk Besluit van 2 October 1847, ter uitvoe ring van de Wet van 18 December 1845, was nog voorafge gaan door het Koninklijk Besluit van 25 April 1846, waarbij 17 reeds buiten koers waren gesteld "de Zeeuwsche rijksdaal ders of stukken van twee gulden zestig cents,, welke ge schonden of ongerand rijn." Dit waren dus de munten, waaraan "gesnoeid" was en daardoor minder gewicht hadden dan ze moesten hebben. 1) Rijksarchief in Zeeland. Archief van de Staten van Zee land. Inv.nr. 193. 2) Publicatie van 11 Maart 1806. Opgenomen in; 0. van de Poll, Verzameling van Vaderlandsche Wetten en Beslui ten, etc. Amsterdam, 1840. 's-HEERENHOEK P.S.G. RAAS VERANTWOORDING Van N .N. te L.E.E. ontvingen we VI3EHONDERD GULDEN, "voor vde nieuwe copiëermachine"We zijn er beduusd van, dat kunt U wel een beetje geloven. De goede gever wil niet bekq»n£ worden; vandaar dat we zijn gift zó signaleren. Het is een aansporing, door stug sparen tot de nodige 5000 gulden te komen. Ten zeerste bedankt, heer N.N.i STORM IN EEN GLAS WATER in 1765 Op 3 januarij 1765 is de begrafenis te Driewegen van de "gezwooren Adriaan Smallegange"Tijdens het lijkmaal heeft de dominee van Driewegen, Wilhelmus Lokermans, het aan de stok mot Gillis .Noelschirurgijn te Driewegen, zó erg, dat Noels er een rechtszaak van maakt. Lasonder 2583 doet er onder 11-1-1765 en 26-1-1765 verslag van; de uitslag echter is niet genotuleerd door A(rnoid?) van Tilburg Mz, die secretaris te Driewegen was. Middels zijn procureur,, Roetering, vertelt de "eijsscher" (de dokter), hoe de gedaagde ten aanhore van veel mensen het bestaan heeft, in het openbaar "op een zeer atroce gruwelijke) wijze" hem 'zeer te honen in zijn beroep en

Varia Zeelandiae | 1981 | | pagina 3