1 2 3 4 5 S 7 8 9 10 11 12 21 HELLENBURG BAARLAND (Schets plattegrond, 1 400; 1958) het donjon; vermoedelijk begin van het kasteel; da tering: rond 1350. Een donjon was een vierkante of ronde zware woon toren van minstens drie verdiepingen, gebouwd op een opgeworpen heuvel. De toegang was op de eerste verdieping; daar moest men dus met een ladder naar toe een latrine van het donjon, resten van ouder muurwerk (c. 1400). rest van een oudere ronde toren in de n-o-toren. stoep van de Voorburg. De voorburg lag ten noorden van het kasteel, wellicht ook omgracht; in het oos ten was de toegang, echter via een vaste dam. In de voorburg waren ondergebracht de stallen, de werk plaatsen van smid en timmerman, de woningen van de knechts en meiden, de soldaten. In de gracht bij de stoep staan de palen van een of meer vroegere bruggen. binnenplein, waarop, merkwaardigerwijs, geen drink put is aangetroffen. resten van woongebouwen omstreeks 1450. Rond 1450 vindt de grootste uitleg plaats onder Frederik van Renesse van Rhenauwen en diens echtge note, Elisabeth van Cruyninghen. Frederik overlijdt in 1452 (zijn zerk was nog in 1840 in de kerk van Baarland: Obiit in profesto Fiatthaei Fredericus de Renesse in castro Hellenburg et hic ante summum altare sepultus est NCCCCLII Daags vóór Sint Fiat- theus overleed Fredericus van Renesse in het kasteel Hellenburg en hij is hier voor het hoofdaltaar bijge zet, 1452.). Elisabeth rondt de bouw af. latrines. eiken brugpalen van een vermoedelijk nog vroeger brug. riool of latrine. kelder met balkgaten van een vloertje, toren, waarnaast de ophaalbrug van 1450 zat.

Varia Zeelandiae | 1981 | | pagina 7