- 14 - Nu het eiwit stijfkloppen en daar 4 eetlepels suiker aan toevoegen. Lepel voor lepel voorzichtig en-ige eetlepels van de blompap door het geklopte eiwit kloppen (de pap mag niet gaan 'vlokken') en daarna pas het eiwit donr de blompap roeren. Intussen zijn de kruisbessen vrij zacht geworden. Men haalt ze van het vuur af en stampt ze tot moes. De rest van de suiker bij dit moes voegen. Neem de pap van het vuur en druppel heel voorzichtig het beiermoes in de pap, terwijl men flink roert. Dit bij druppelen dient zo voorzichtig te geschieden, daar anders de pap schift. Als alles goed doorgeroerd is, zet men de pan weer op het vuur, totdat de pap haast kookt; dan de pan van het vuur af halen. Mocht de pap niet zoet genoeg zijn, dan kan naar smaak nu nog suiker worden toegevoegd. Ook als het wintert en U zoudt de proef op de som willen nemen, dan kan dat. Er Is in de handel Russische kruisbessenjam, waarmee de smaak van de originele stekel- beierpap geëvenaard wordt. KWADENBAMME LENA DE B00 STROPIEVET Als men reuzel uitbraadt, komt het vet vrij en blijven de koontjes (kanen) over. De koontjes worden warm op het brood of bij de aardappels gegeten. Het vet laat men sturkele (opstijven). Men gebruikt dit vet bij het koken, bakken en braden. Maar ook kan men het gesturkelde vet mengen met stroop, in een verhouding naar believen; het best In de verhouding 1:1. Het goed in de stroop 'opgeloste' vet is een heerlijk smeersel voor de boterham. P. Boudens Azn wijdde er 70 jaar terug een 'riempje' an; - 15 - BALLADE OP 'N STROPIESTUUTOE Gin mens in 't êêle Goese land, 't Is eender van wat rang of stand, Al is 't nog zoo'n stomme vent, Die nog gin stropiestuutje kent. (stute boter ham) En 't kan me nie schille, oe da je 't vindt, Mè jonk en oud, zelfs 't kleinste kind, Mie een mooi of lillijk snuutje, 't Eet gèrn een stropiestuutje Zoo'n stropiestute is goeie kost: 't Verslit den oenger en den dorst. A bi je ziek of goed gezond, Zoo'n bitje stropie In je mond, 0e kinderachtig a 't ok stit, Het doet de meeste toch gin kwêêd. Zuugt 't kindje op z'n "tuutje", Boö at z'n stropiestuutje I (böö vader) Zogauw in uus de kleine 3an Gebrekkig "tute" zegge kan, Al gëêt 't dan nog .nie als te vlot, Dan pakt 'n a ni de stropiepot. En moeder, die klein Oantje kent, Die zeit: "Kom ier Is, zoete vent, Geef moeder is 'n puutje, (puutje handje) Dan krieg jie 'n stropiestuutjel En bie gebrek an vlees of vis, Of ander spul, dat 'r nie is, Dan pak je, of 't zoo weze mot, Gemëënlienge de stropiepot. (gewoonlijk) En bie de koffie of de thee, Dan.doe je 't somtemets di mee. Zoo goed as 'n beschuutje Smikt dan een stropiestuutje En wor je oud en stieve en stram En liep en scheef en ollef lam, (liep krom)

Varia Zeelandiae | 1982 | | pagina 10