- 6 - gen te prenten kenteken. Over het algemeen kan men dan ook wel zeggen, dat de eenvoudigste geslachtswapens de oudste zijn. Later kwam de gewoonte om een wapen te voeren ook in zwang voor landen, provincies, gemeenten en kerkelijke corporaties In de loop der eeuwen is alles wat op wapens betrek king heeft, tot een speciale wetenschap uitgegroeid: de wapenkunde of heraldiek.' De literatuur., die op dit ge bied inmiddels is verschenen en nog steeds verschijnt, is van respectabele omvang. In het bijzonder de oudere wapen boeken zijn zeer gezocht en brengen thans op boekenveilin gen vaak "-fantastische prijzen op. Er bestaat in Nederland een college, de Hoge Raad van Adel te s-Gravenhagedat bij besluit van de Souvereine Vorst van 24 juni 1814 werd ingesteld en dat o.m. tot taak heeft het registreren van uitsluitend adellijke fa miliewapens. Andere familiewapens worden niet officieel vastgesteld Genoemde instelling kreeg ook bemoeienis met het vast stellen van de wapens o.a. van gemeenten. Zij verzocht in 1815 aan alle gemeentebesturen, een afbeelding in te zen den van een reeds gevoerd wapen. Voldeed dit wapen aan de heraldische eisen, dan werd het bevestigd en geregis treerd. Gemeenten, die nog geen wapen bezaten, konden, zelf' een wapen naar eigen smaak ontwerpen. Werd dit eigen ontwerp door de Hoge Raad van Adel goedgekeurd, dan werd het tenslotte door de Koning verleend. Blijkens de op het Reimerswaalse gemeentehuis aanwezige oorkonde, is het wapen van Rilland—Bathzoals het hier naast is afgebeeld, in 1886 vastgesteld. Deze oorkonde luidt als volgt: VANWEGE DEN KONING. DE MINISTER VAN 3USTITIE gelet op het koninklijk Besluit van den twee en twin— igsten Ganuari 1800 zes en tachtig nommer dertien; verklaart dat daarbij aan de gemeente Rilland-Bath is verleend het wapen hieronder in zijne kleuren en metalen - 7 - omschreven en getekend; zijnde: een schild doorsneden (coupé) bevattende het bovendeel Rilland) een veld van sabel met een linkerschuinbalk (barre) van zilver; het benedendeel gedeeld (parti) bevattende het rechterdeel Bath) een veld "van goud met een balk van sabel, verge zeld van eene kuip van dezelfde kleur; onder de balk een boom met een duifje ter weerszijden van den wortel, alles in natuurlijke kleur en het linkerdeel (fiaire) van la zuur met zes St. Oacobsschelpen van zilver, geplaatst drie, twee en een; het schild omgeven van het randschrift gemeentebestuur van Rilland-Bath. Gedaan in 1s-Gravenhageden vierden Februari 1800 zes en tachtig. De. Minister van Justitie, M.W. du Tour van Bellinchave. uujf»;

Varia Zeelandiae | 1982 | | pagina 6