- 34 - (De originele bladspiegel u/as 18 x 11,5 cm; er is heel luat geknipt en geplakt voor deze herdruk. Het gevolg is, dat de noten soms op de volgende pagina te vinden zijn.) l/LISSINGEN D.C.W. DOBSE VERDWENEN MOLENS V/ AN WERE LD IN GE Over de molens van Wemeldinge is al genoeg geschreven; het is overbodig om het bekende te herhalen. Raar van de verdwenen molens is nog wel een en ander te vertellen. Er wordt in 1482 geen melding gemaakt van een molen te Wemeldinge, maar wel van de zoon van dé molenaar. Dacob Loyszoon en Willem Heynricxzoon, parochianen van Wemel dinge oorkonden, dat Anthonis Danszoon, raad en rentmees ter van Bewester Schelt voor 2 pond gr. Vis. heeft gecom penseerd wegens een vredebreuk door Willem Claeys, zoün van den molenaar, gepleegd (1482, 2 aug.). Er was dus in Wemeldinge een molenaar en een molen. In een oorkonde over de verkoop van tienden in Wemel dinge, opgemaakt vóór 1550, ten behoeve van Cornelis Boem, ambachtsheer van Wemeldinge, overleden 15 november 1550, worden genoemd: "dije thijenden vande Oesthouck beginnende lancs den weghe loopende achter Cornelis Cor nelis Dansz. na doestmueleAls er een Oostmolen was, mogen we dan ook een Westmolen veronderstellen? In de kerkerekening van 1596 is Dan Huijsz. pachter van een stuk land bij de Cats meule, groot 200 roeden; verder nog 200 roeden er vlak naast en allebei gelegen in de hoek daar de kerke in staat in het Lampeland. Dit Lampeland land ligt in het zuiden van "de houck daer de kereke in staet Darenlang worden deze percelen met dezelfde aanduiding verpacht. In 1648 is Christiaen Foortsen nog pachter in den houck daer de kereke in staet bij de mole. Raar in de kerkerekening van 1653 wordt de molen niet meer genoemd - 35 - en zijn de twee keer 200 roeden samengevoegd tot 400 roe den en als één stuk verpacht. De molen kan in deze tijd verdwenen zijn. De Cats molen zal genoemd zijn naar de heren Van Cats, die in een groot gedeelte van de parochie Wemeldinge heerlijke rechten uitoefenden. Eén van die rechten was het wind- recht: men was verplicht om zijn koren uitsluitend op deze molen te laten malen. Donkheer Dan Pieters van Cats onder tekende omstreeks 1600 met ce mede-ambachtsheren David Dansz. Schoudee en Geert Adriaensz. Rijn de kerkerekenin- gen. Namen van -molenaars kunnen we ook noemen. In de kerkerekening. van 1617 lezen we dat Hendrik Dansen, molenaar, ten openbaeren uijtroepe heeft gehuert de onder vruchten van het kerekhoff, present de kerekmeesters tot Catarijne 1618 (=25 nov.). Het doopboek vermeldt dat op 12 februarie 1634 werd gedoopt Cornelis, zoon van Pauwels de molenaar. Peter was de molenaar van Capelle; meter Francijne Clais Weijns. Deze Pauwels Pierssen paste niet zo goed op; volgens de kerkeraads acta werd hem "ongerechtigheid nagegeven"; hij moest zich onthouden van het H. Avondmaal (23-3-1649). Een ouderling zou hem aanspreken, maar in het "omgaen", was hij niet thuis, "sijnde op de meulen te Dierseke". (Er stond in de notulen "Bieselinge"maar dat is doorge streept.) Op de kerkeraadsvergadering van 7 oktober 1650 werd besloten om Ysack van Exem en zijn vrouw aan te spre ken over eenighe leveringe van nagels ende slijpen van ijsers voor de molen op de dach des Heeren ende haer die saecke te geven op haer gemoet alsoo sij seijden dat de molenaer haer hadde wijs gemaeckt dat het nootsaeckelick was." Ysack van Exem was 24 mei 1649 nog wel tot ouderling gekozen! Aan de Catsmeule herinnert nu nog de naam Reulweegje, nu Roolweg; het loopt van de Wemeldingse Zandweg naar de Raalkote. Of de naam Raalkote er mee te maken heeft, is twijfelachtig. In de veertiende eeuw komt de eigennaam Raelcote al voor in Kapelle. De aanduiding van een perceel in de kerkboek als "bij de oude meule" komt in een koopacte van een eeuw later nog

Varia Zeelandiae | 1982 | | pagina 8