- 45 - ten, uiteraard stuk voor stuk "kleine" zaken, waarover we in de loop van de tijd gegevens vonden, die naar onze mening het vermelden waard zijn. Het kerkhof. Sedert de vroege middeleeuwen hadden de kerkhoven een bij zondere betekenis; zo ook in Kapelle. Het kerkhof was niet alleen begraafplaats, oorspronkelijk was het ook de plaats waar recht werd gesproken, terwijl bepaalde delen een soci ale functie voor de bevolking hadden. Verder was het kerk hof erg belangrijk als vrijplaats voor misdadigers, (in dit verband mogen we verwijzen naar het artikel van Drs. A.P. de Klerk in het Zeeuws Tijdschrift 1980-6.) Op een aantal kerkhoven stond een zgn. ballinghuis, vaak helemaal aan de rand. In Kapelle stond op de oostelijke rand van het kerkhof een oud huisje. Dit was eigendom van derden en werd na veel moeite in 1879 door de kerkvoogdij aangekocht. Dit was nodig om het ijzeren hek, dat in 1880 om het hele kerkhof werd geplaatst, te kunnen voltooien. (Zie ook het artikel in Varia Zelandiae van april 1981.) In hoeverre dit huisje iets te doen kan hebben met het verschijnsel "ballinghuis" is tot nu toe niet duidelijk. In de volksmond heette het huisje SteijnshuisjeTot voor kort was het onbekendwaar deze benaming vandaan kwam. Het blijkt evenwel dat in het begin van de 19 8 eeuw de schoenmaker Gerard Steijn geruime tijd de eigenaar was. De afleiding is dan niet moeilijk meer. Ook vóór de plaatsing van het ijzeren hek in 1889 was het kerkhof afgetuind en wel met een houten omheining, het zgn. glint (of gelint). Bijlo wijst er op dat het dragen van de schandstenen (een speciale straf voor vrouwen) in Kapelle geschiedde "omme het glint". De gestrafte vrouwen moesten de schandstenen dus rondom het kerkhof dragen. De gemeenteschool. Op vele plaatsen werd na de hervorming het koor van de kerk met een schot afgescheiden van de rest van de kerk, omdat dit als zodanig geen functie meer had. De aparte ruimte die hierdoor ontstond werd dan vaak als schoollo- - 46 - kaal ingericht. In Kapelle zal dit waarschijnlijk niet gebeurd zijn. De Kapelse school stond bij de molen aan de BiezelingsestraatIn 1722 wordt verkocht "seker woon huis, gestaen bij de mole, daer voor desen de schole in is gehouden". Ook eerder is er sprake van "de schole" in de Floolhoek, o.a. in 1669 als er een perceel grond wordt verkocht, dat als belending heeft "de schole van Cappelle". De plaats van de school bij de molen, ongeveer op de helft tussen Kapelle en Biezelinge, kan verband houden met het feit dat er zowel kinderen van Kapelle als van Biezelinge gebruik van moesten maken. Naderhand werd school gehouden in een huis aan het kerk plein, totdat in 1827 een schooltje werd gebouwd op de noordwestelijke rand van het kerkhof dicht bij de toren. Het is bekend, dat ook in het centrum van Biezelinge aan de markt, een bepaalde periode een school heeft gestaan. De in 1827 gebouwde school werd in de loop van de 19de eeuw al snel te klein en te gebrekkig om te handhaven en begin 1877 kwam bij de kerkvoogdij het verzoek van B. en lilbinnen om "op het oude kerkhof" de benodigde grond af te staan om daarop een nieuwe school met bijbehorende speelplaats te bouwen, ter lengte van 38 meter en ter breedte van 17.\ meter. Het oude kerkhof was het kerkhof rondom de kerk, dat pas in 1874 als begraafplaats geslo ten was. De kerkeraad verzocht dan ook om het verzoek van B. en ÜJ. van de hand te wijzen. Niettemin was de kerkvoog dij met 5 tegen 3 stemmen bereid, de school op het kerk hof te laten bouwen. De uitvoering stuitte evenwel op bezwaren bij de Gedepu teerde Staten, omdat een en ander in strijd zou zijn met de wet op de begraafplaatsen. De school werd daarna op enige afstand van het kerkhof, ook reeds in 1877, ge bouwd. In een drastisch verbouwde vorm bestaat deze school, de Duliana van Stolbergschóolnog steeds. Het parochiehuis. Het huidige hotel de Zwaan is het aloude parochiehuis, waar velerlei activiteiten gedurende eeuwen plaats von den. Tot omstreeks 1875 het gemeentehuis werd gebouwd op de plaats waar nu na de tweede1 wereldoorlog dit weer

Varia Zeelandiae | 1982 | | pagina 3