- 47 - - 48 - herbouwd is, was in de Zwaan de rechtkamer, waar de vier schaar en later de gemeenteraad bijeen kwam. Het was het ontmoetingscentrum bij uitstek, waar verkopingen en al lerlei bijeenkomsten werden gehouden, verder pleister plaats voor de reizigers die door het dorp kwamen. UI ij zijn van mening dat de geschiedenis van de Zwaan tot in de middeleeuwen terug gaat. Ook de naam "de Swane" komen we zeker al vanaf het begin van de 17de eeuw tegen. Op de 18de eeuwse gravure van 't dorp Kapelle en 't zelve anders, zien we op het uithangbord een zwaan afgebeeld. Een bord aan de gevel droeg tot de verbouwing van plm. 1908 de tekst "logement en koffiehuis". Als kleine il lustratie van de rol die de dorpsherberg speelde, een citaat uit het artikel "Een nachtelijke voettocht" (Neder landse Historiën 1979-4): "En zo togen in de avond van donderdag 16 mei 1658 twee van de vertrouwelingen van Dankerts, Oan Wil— lemsen en David Gillissen, op pad. Het doel van de tocht was Wemeldingewaar ze tegen tien uur arriveer den. Waarschijnlijk was de keus op Wemeldinge gevallen, omdat ze hier goed bekend waren. Ze klopten aan bij Geert Oanssen en vroegen hem, mee te gaan naar Kapelle. Geert Oanssen voelde daar op dat uur van de dag bar weinig voor, maar zwichtte voor het argument dat er in de herberg "de Swane" te Kapelle een geweldige maaltijd werd aangericht, waar voor hij werd uitgenodigd: Daer sal soa veel kost wesen, dat ghij U leven in sulck een vermaeckelyckheijt nyet geweest sijt. 1 Verder werden voor de tocht naar Kapelle onder het zelfde voorwendsel ook Corns. Schouwenaer, Corns. An— thonissen, Geert van Antwerpen, Eewout en Geert An- thonissen, Claes Adriaenssen, Elias Oanssen, Hendrick 18de eeuwse gravure van het dorpscentrum van Kapelle met op de voorgrond het parochiehuis "de Swane". Het grote vierkante huis, vrijwel aan het eind van de hui zenrij, is de pastorie, nu de meubelzaak van gebr. de Oager. bijschrift dorpsgezicht hiernaast:

Varia Zeelandiae | 1982 | | pagina 4