- 49 - HendrickssenIlan Mailliaert en Jacob Janssen bereid gevonden En zo ging het gezelschap in een uitbundige stemming op weg voor de zes kilometer lange tocht naar Kapelle, op naar de feestelijke maaltijd! Raar wat een teleurstelling: de vrouw van de waard was ziek; dus geen maaltijd: aldaer tot Cappelle comen- de inde gerechtscamer van 't parochiehuysgevonden heeft Dankaert van der Straten, dat Geert Janssen jegens David Gillissen; vragende waer is nu die mael- tijt die gij ons belooft hebt, den voorszeijden David Gillissen, Dankaert van der Straten ende Jan Willems- sen daerop antwoorden: de heeren sijn nu vertrocken, gaet met ons naer Cattendijckedaer sijn de heeren nu bij malcanderen, daer sal de maeltijt wesen, want de vrouwe van Anthony van Breeda alhier, sieck is, ende suit aldaer hebben wat ghij begeert. Na enig heen en weer praten gingen de mannen naar bui ten, waar op dat moment juist vier gewapende mannen aankwamen: met degens ende pistolen, gelijckende heereknechts, drije van gemeene statuere, ende eene wat langer sijnde. Ook verscheen toen de stadhouder met zijn beide die naars op het toneel, die ze tegen David Gillissen en Jan Willemssen hoorden zeggen: mannen, U uyre is ge- comen, ghij moet naer Cattendijcke vertrecken." Na het gereedkomen van het nieuwe gemeentehuis aan de overzijde van het kerkplein, ging de betekenis van het parochiehuis, dat nu geen dienst meer deed voor de of ficiële gemeenteraadsbijeenkomsten, enigszins achteruit. Ook het kerkbestuur trof in dit verband bepaalde maat regelen: de kerk werd vanaf 1875 niet langer afgestaan om daarin de tiendverhuringen te houden, terwijl de con sistoriekamer niet meer aan het gemeentebestuur beschik baar werd gesteld voor de herijk van maten en gewichten. De vaeten. In verschillende dorpen in de omgeving zien we de "vaete", drinkplaats voor het vee, nu omgevormd tot dorpsvijver, nog midden in het dorp liggen; neem b.v. Kloetinge, - 50 - 's-Heer Abtskerke, Nisse, Baarland. In Kapelle is de situatie anders geweest. Er waren twee vaten in het dorp: de ene halverwege de Oost straat, de andere aan het eind van de Weststraat, op de hoek van de Zandweg (nu Dijkwelsestraaten de Goesse- straat Dat in Kapelle geen vaete midden in het dorp lag, zal gelegen zijn in het feit, dat het dorpscentrum bijzonder hoog gelegen is en zodoende de grondwaterstand ter plaatse grote practische problemen opgeleverd zal heb ben om er een drinkput aan te leggen. Er is een oud verhaal, dat zegt, dat de drempel van de kerkdeur in Kapelle op dezelfde hoogte ligt als de kruin van de zeedijk in Kattendijke (uiteraard vóo,r de recente verho ging tot deltahoogte). De vaete in de Ooststraat lag het dichtst bij het dorps centrum en werd, behalve voor het drenken van de paar - den en het rundvee van de omliggende boerderijen, ook gebruikt voor de paarden van door het dorp trekkende reizigers. Steevast werd er gestopt bij de herberg de Zwaan, waar altijd wel dorpsjongens in de buurt waren om tegen een geringe vergoeding de paarden naar de vaete te brengen en er verder op te passen tot de be treffende reizigers zich in de herberg tegoed hadden gedaan. Een mooi voorbeeld van zo'n tafereel zien we op de bekende gravure van het dorpsplein,. De vaete op het eind van de Weststraat was aan de straatzijde afgeschermd met een hekwerk, waarop aan de bovenzijde een zware ligger bevestigd was. In de volks mond heette dit hekwerk "de baaljes" Het was één van de geliefde verzamelplaatsen van de jeugd. Deze vaete is al pirn. 8Q tot 100 jaar geleden gedempt; de vaete in de Ooststraat heeft dit lot ongeveer 50 jaar geleden ondergaan Gistellis Het slot Gistellis wordt in het boek van Wan IJsseldijk beschreven op de pagina's 99 e.v.. Over de ligging van Gistellis, dat we meer als een versterkte buitenplaats moeten aanmerken dan als een echt slot, laat Wan IJssel-

Varia Zeelandiae | 1982 | | pagina 5