- 55 - huysken op gestaen heeft. Zijnde het huys gemerkt oost de weg, zuyt ende west Adam Gortssen, noort de volgende vroone, alnoch de selve vroone daer het Laserhuysken gestaen heeft, gemerkt oost dé weg voors.zuyt het voors. huys, west den cooper." Enkele namen. Hidden in het dorp, het woonhuis aan het Kerkplein, de schuur in de Uleststraatstond een hofstede met de naam "het grote huis". Het was in het begin van deze eeuw de boercfaDij van Oan de 3ager. In vroeger tijd was dit de hofstede van Marinus de Leeuw (deze was, evenals zijn vader, geruime tijd schout) en later van zijn doch ter, Maria de Leeuw. Maria de Leeuw, gehuwd met Oozias de Dager, was de laatste ambachtsvrouwe van Kapelle; zij overleed in 1890. Het register van Schepenakten vermeldt in 1718 de verkoop van een huis genaamd "de preekstoel", staande "agter de kerke". De naam wijst er op dat dit iets met een pastorie te maken zou kunnen hebben. Deze stond evenwel aan de voorzijde van de kerk. In 1730 wordt vermeld de verkoop van een huis, ge naamd "het kafnest", eveneens aan het kerkplein. In de 17c'e eeuw wordt meerdere malen een huis genoemd met de naam "Emaus" staande aan de zuidzijde van de Oost straat. Vooraan in de Biezelingsestraatop de plaats waar nu de Végé voordeelmarkt gevestigd is, was tot in de vori ge eeuw de kroeg "de Ooijevaar". Rond de eeuwwisseling was dit een winkel annex bakkerij, waarin Barbara Staal de scepter zwaaide. Barbara was een winkelierster van de oude stempel: ze rekende nog in stuivers op een tel- raam. In de volksmond heette ze "Barbara uit de kroeg". KAPELLE G.O. LEPOETER - 56 - Een EX LIBRIS IRGAM SPRANG ER S Een Ex Libris is een eigendomsmerk, dat in boeken wordt geplakt. De benaming is ontleend aan de Latijnse uitdrukking "ex libris", d.w.z. uit de boeken. Op een Ex Libris komt meestal de naam voor van de eigenaar van het boek, of de initialen Daarbij vaak een "tekening" die be trekking heeft op de bezitter van het boek, of op de aard van het boek. Een Ex Libris kan een ets zijn, een hout gravure, een koper gravure, enz. 't Wordt door een grafisch kunstenaar ontworpen en uitgevoerd. Misschien kent U iemand met een Ex Libris? Graag zou ik Uw reacties vernemen. Vast hartelijk dank i Godelieve v.d. Hamsvoort - Pulskens Twikkelstraat 19 4834 LL BREDA In verband met mijn studie over "Grafiek", zou ik U willen vragen, of er onder U mensen zijn, die in het be zit zijn van een Ex Libris.

Varia Zeelandiae | 1982 | | pagina 8