22 Transcriptie van Lasonder nr. 2786, folio 31 - 32 1699. dagh van reghten, gehouden op den 11 september 1699 ten huijse van Corn. Mijnheeren. D' Hr Cornelis de Perponcher H(ee)r van Uolpaersdijck, Ambachtsheer in de heerlickheeden van s-Heer Arentsker- ke, Henkensant ende de gevolgen van dien. Eijsger(echtigde) op ende jegens Marinus Marinusse Rein- noudt, uoonende binnen den dorpe ende Ambacht van Hen- kensandt. De Hr. Eijsger. poseert in facto waer te wesen van op den 24 der voorleeden maent Augustii te sijn ge komen op sekere zaeijlanden in den l/erkenshoec benoorden de kerkepadt ende uest desselfs eigen landen annexs sijne hofstede ende den gedaghden aldaer te hebben gevonden, sittende op den hoeck van een stuck ueijlandt, bij hem hebbende (een) rode jachthondt ende ueijsack, dogh te sijn (sonder hem aen te spreken) voorbijgegaen, uaerop den geda(a)gh(den) gevolght sijnde, gaf hij te kennen, staende steeckgarens te hebben gestelt op sekere stoppelen gele gen uesten aen den Hr. Eijsgers. landen, begerende dat de Hr. Eijsger. van 't landt ende de garens soude blijven. Eghter toetredende, heeft den Hr Eijsger aldaer gevonden sijne staende garens beneffens een kudde patrisen in deselve veruardt ende eenige van die besigh sijnde om uijt de netten te trecken, soo heeft de gedaeghde sigh faitelick daertegens geoposeert ende naer 't opnemen van 't derde patris uit de garens (terwijl hij die in de tas van sijn rock was stekende) den Hr Eijsger in de stop pelen over (de) rugh gestooten en op !t lijf gesprongen, hem met handtgeveght ende worstelen een wijl tusgen twee ackers heeft ondergehouden ende op 't lijf blijven leggen dreijgende ende lasterende met in facie te seggen, 't gene leedt te sijn geweest (naer dat weder op de been was) dat hij gedaghden den Hr Eijsger niet dapper hadde afge slagen. Alle 't welck'e: zijnde stridigh tegens de godelike ende weereltlijcke wetten; dien(s)volgende niet als ten hoog ste strafbaer. Soo concludeert den Hr Eijsger, dat den gedaeghde sal

Varia Zeelandiae | 1983 | | pagina 13