26 hangen. De goed doorvoede ambachtsheer ligt onder hem op de kluiten. Hij staat vlug op en verzekert de heer, dat hij hem niet heeft bezeerd of geslagen. Hoe kan deze waarschijnlijk ongeletterde man zijn ongeoorloofde praktijk anders vergoelijken dan met enig geschreeuw en wilde gebaren. Er komt daardoor geen sportieve verzoening tot stand. Na hun worsteling is er niet meer de sfeer, de zaak in der minne te schikken. De ambachtsheer voelt zich wel te hard op de stoppels gevallen en de patrij- zenvanger is blijkbaar meer geneigd, handelend op te treden dan bekwaam genoeg, zich met woorden enigszins uit de hopeloze situatie te redden. De zo zeer geprezen mondigheid van tegenwoordig zal hem totaal ontbreken. Wat een tijd toenl Van het standsverschil in die dagen kunnen we ons welhaast geen voorstelling maken; het moeten in dit geval twee geheel verschillende werelden zijn geweest. Zo'n ambachtsheer bezat het jachtrecht binnen zijn territorium en duldde daarop geen inbreuk van anderen. De straf op een dergelijk vergrijp is voor Reinnoudt erg zwaar uitgevallen. Hier is een staaltje van machtsmisbruik ten beste gegeven, zijn we nu geneigd te denken. Bij mijn weergave van het gebeuren in de 'Varkenshoek heb ik gewoon de tekst gevolgd en daarbij telkens mijn eigen gedachten neergezet, omdat die al lezend vanzelf opkomen. De tekst boeit, omdat veel daarin niet wordt uitgesproken. Daardoor gaat er een suggestieve werking van uit. De gaat er zelf op doordenken; je stelt je die hele, koddige situatie voor ogen. Een boeiende tekst kauwt niet alles voor, ze geeft de lezer volop gelegenheid, veel tussen de regels te lezen. (Op dit" facet van teksten wijst Hans Warren herhaaldelijk in zijn scherpzinnig geschreven boekbesprekingen van de PZC.) Er is veel handeling in de tekst en dat verklaart de vele werkwoorden erin. Soms gebeuren twee handelingen bijna gelijktijdig of vlak achter elkaar. Dan komen de ver slaggever de tegenwoordige en verleden deelwoorden te hulp: bij sich hebbende, gevolght sijnde, begerende, toe tredende, dreijgende en lasterende. Het gebruik daarvan doet nu als stijlmiddel wat archaïsch en primitief aan, 27 maar bij dit primitieve incident misstaat het zo erg nog niet. Het werkwoord drukt handeling, beweging uit en als tegenwoordig deelwoord laat het die handeling of beweging nog even doorgaan als begeleiding van de vol gende handeling. G 0 I R L E Drs. 3. BOONMAN De LEERVONDST, in 1974 op Nieulande gedaan zie ook p. 28 e.v. jrg XV, V.Z. 1978 is gebleken een deel van een boekband te zijn, waarop 3 x IHS voorkomt. Andere stukken leer wijzen op een ingewikkelde beurs, waarvan weinig te reconstrueren valt.

Varia Zeelandiae | 1983 | | pagina 15