19 reqaifitien kwamen, om nog ze» of twaalf an dere Heercn te doen halen evenwel door het vast zetten van den laatstgenoemden Heer* die een voornaam Bankier isen reeds énorme fommen van het fransch Gouvernement moest hebben, had dit ten gevolge, dat weinige wo ken daarna gemelde heer los kwam, en daarna de Heer d. j. schor er, en hierop volg de de Hr. en Mr. j. H. schorer, eindelijk ook deHrn. cnMrs. n. c. lambrechtsen, M. E. C. VERSLUIJS en J. C. DE BRUIJN. Middenin de omftandigheden, waar mede de bewoners van dit Eiland gedrukt werden was een ander tooneel, een levendig zinnebeeld welk lot ons te wachten Hond; de Gouverneur vond goed op ingekomene het zij echte of valfche berigcen, wijl er, zoo als gezegd werd maar weinig troupes in Kamperland waren, eene landing op dat Eiland te doen. De onderne ming had voor de Franfchen geen gunftigen uit- flag, met verlies van twee hunner Commandan ten, van dooden en gekwetsten cn achterla ting van hunne manfehappen keerden zij binnen Veere te rug, men fprak nogmaals, van eene landing op dat Eiland te doen; de Gouverneur vraagde vrijwilligers dan het getal was zoo gering, dat men van deze tweede onderneming afzag. Van Vlisfingen cn Rammekens ondernam men ook eene landing op Borfelenmet oog merk om dat Eiland ook weder te hernemen en tnet de franfchen die in Baths gebleven waren, zich te verccnigen deze onderneming fchecn voor de franfchen zoo Hecht niet te zijn uitge- B vallen, «X ao vallen, als die op het andere Eiland, want zij keerden terug, met eenige Engelfche krijgsge vangenen, eenige Boerekinderszelfs fommi- gen zonder hoeden; ook bragt menden Maire en een ander lid der regering van Borfelen me de; dat hunne zending meer eene bende ftruik- roovers, als militaire manfehappen was,^ bleek duidelijk want offchoon zij veel verlies van voik geledenook dooden en gekwetsten be komen hadden, zoo was de roofzucht, het rigtfnoer hunner daden geweest. In het binnenva ren naar Vlisfingen pronkten deze zoogenoemde helden triumflijk verfierd met de trekmutfen op, van vrouwen derBorfelfche landlieden en gouden oorfierfelszoo naalden als krullen op bunne hoofdeninplaats van hoeden met zil veren horlogien der landlieden eindelijkde moedwil was zoo verre gegaan, dat zii fpek, vleesch en boter ook medegebragt haddenna eene Hipte ondervraging aan de twee regerings leden door den gouverneur gedaanliet hij die perfoonen naar huis vertrekken; eenigen tijd daar na ondernam men nog eene landingtegens voornoemde Eilandwelke meer belangrijker was dan de vorige, deels beftaande uit franfebe matroozenen foldaten van Vlisfingenvan Bres- kens en van Antwerpennu was de bedoeling de Zeedijken door te gravenen al zoo dit fchoon en vruchtbaar Eiland in eene zoute zee te veran deren, dan deze tweede zending was in lang zoo gunfiig niet in haren uitflag dan de vorigede on derneming miflukte en men keerde, met zwaar verlies binnen Vlisfingen te rug. De wintertijd die tot hier toe zagt was ge weest %v/

Varia Zeelandiae | 1984 | | pagina 13