ai weesten bijna zonder florm, veranderde ineen langdurigen vorst, die nu en danftrengknelde, deed de brandfloffen duur in prijs en de levens middelen fchaars wordenevenwel Gode zij dank zonder gebrekdoch het had niet langer moeten voortduren, want de voorraad begon overal opteraken. Onder a! de middelen die de gouverneur Gillij ter verdediging in het werk iWdewas hij ook bedacht, om het Eiland te innunderen; hij maakte zich meester van de Suatie-{luizen daar de Directie van Walcheren het beduur over had, gelukkig dat wij gedurende den winter tijd gaene zware en veelvuldige regens kregen want welke verzoeken men ook deed, om het opperwacer uit het Eiland af te laten, wilde hij daarin niet toeftemmen. De Zeedijken zoo on der Rammekem als te Vere wierden onder» mijnd, tot tweemaal toe maakte men daar een begin mede, om bet onderwater te zetten de eerftemaal onder Vlisfingen met een voorwend- zei, dat de Gouverneur daar geenorder toe had gegeven, en de tweedemaal, onder Veremet voorwendzel om het ijs te breken in de Voor grachten van Vere. Den^Februarijzeilden van den Roompot naar Zee, 2 Engelfche Fregattenbenevens 2 Brikken en 1 Kotterdie den 4 daaraan vol gende ten anker op Schooneveld in de Zuid la gen Den 5 dito, was 'er door den damp op Zee geen zicht bewesten het Eiland, circa op den middag ten half 12 urenonder donker weer met een zuidwesten wind, .voorbij Viisfingen gezeild den Hond op tot yoor den hoek van B 3 Bor Borfelen, de voornoemde Engelfche 2 Fregat ten en de 2 Brikken. Hier door ftrernden de Engelfchen de vaart naar Baths on Antwerpen Ook dekten deze fchepen het Eiland van Goes voorbij vervolg meerder tedoene landingen doof de franfehen Deze Engelfche - fchepen waren zoo onverwachts komen opzeilendat zij het fort napoleon aan de overzijde in Cadfand ge legen reeds voorbij waren, ook voorbij Viis fingen en deszelfs forten gepasfeerd, dat, eer dekannonniers op de batterij kwamen, de fche pen buiten bet bereik van het gefchut waren. Den 10 Febrarijwerd door den gouver neur Gillijbij publieke aanplakking bekend gemaaktdat de commune van Ruttinge in op- ftand verklaard werd, over de onwilligheid van de leverantien in requifitiedat een Colonne militairen mobil gemaakt en de Commisfarisfen benoemd waren, om naar die commune te trek ken; de onwilligen te doen leveren, zelfs dub- beid de contributien te vorderen, voor hunne ftraf, en niet terug te keeren, voor alles vol daan was ook dat gedurende den tijd dat de militairen in de commune waren, dezelve door hun moesten onderhouden worden. Daags daaraan volgende 's morgens om 9 uren vertrok werkelijk de militaire magt der- waards deze zaak verwekte veel opfpraak en men was nieuwsgierig, naar den uitftag Daar de Maire van gemelde commune van Buttings de Heer noels, de noodige orders had ge- ■freld om provifioneel de Colonne militairen taobil in alle vriendelijkheid te ontvangenbe hoorlijk

Varia Zeelandiae | 1984 | | pagina 14