=*C «3 hoorlijk te inkwartieren, en van goed eten te voorzien baarde het niet weinig ontfteltenis in Middelburgals men om n uren, dus 3 uren later vernam, dat de militaire magt reeds bin nen onze Stadspoorten terug was gekeerd. Dat de landlieden hen op de Noordweg over Brig- damme hadden doen te rug trekken; de fpoe- -dige bijeenkomst der Landlieden in dien omtrek ongewapend, bebalven fommige, met polts Hokken om eikanderen hulp toe te brengen, en te beletten dat deze mannen dieper het Platte land zouden indringenis geen daad van geweld, echter was de zaak zonderling, daar de rust in die Hreken waardoor de franfchen trokken heerschfte ingeval deze niet een verkeer den weg waren ingeflagendoor den Noordweg ©p te gaan, daar zij op den Seisweg moesten we zen om naar But tin gen te komenhad deze ongelukkige daad voor de Landlieden, zulke onaangename gevolgen niet gehad. De Maire van iSt. Laurens de Heer verheije van citters, een eerwaardige grijsaard, deed alles om was het mogelijk, de Landlieden tot be daren en rustte brengen, die hun onder het oog brengende, dat'er velen van hun gehuwde per* fonen warenen dat zij om hunne vrouwen en kinderen moesten denken, dat zij verkeerd han delden de franfche Officier onderfteunde die vreedzame gevoelens van den Hr. Maire, of dit nu was uit vrees dat de troupen die hij bij zich had en over welk detachement hij commandeerde, fe klein in getal waren; in tegenoverftelling der van alle kanten bijeen trekkende Landlieden, fcleek uit het vervolg dor zaak. De Heer Mat- 4 re 24 ïcwasdoor zijne gehoudene rede voering, al zoo diep ingewikkeld tegen de Landlieden, dat hij voor het front der militairen Honden voor de Landlieden, die al maar bleven aandringenin geval de militairen op de Landlieden hadden moeten vurenwas zijn leven in gevaar geweest maar zulks kon gelukkig voor de Landlieden ook niet gebeuren, want beide partijen waren als bij eikanderen genaderd. De Heer Maire tot op Brigdamme reeds afgezaktmoest van zijn plan afzien; de franfche Officier nam de vlugc met zijn militaire Colonne mobil, en keerde weder langs den Buiten-cingel door de DampoortMiddelburg binnen; de reden van dezen omweg is reeds opgegeven door het afbreken der bruggen aan de Stadspoortende Landlieden bleven eenparig aan den ingang van de Noordweg op den Buiten-cingel bij Noord poort Haan; en ziet wat gebeurt'er, bij het weder binnentrekken der franfche troupen bij de Dampoort aan de andere zijde der Stad, waar al les rustig en vreedzaam was gewordende tijding van bet gebeurde aldaar ruchtbaar werden juist deze plaats, alwaar veel gegang is, gaf dit ver haal van het voorgevallene met de Landlieden aanleiding, tot de toevallige gebeurtenis met een gendarme, die daar langs heen kwam om naar de Dampoort te gaan Het was daar dat ge melde perfoon duchtig afgeklopt werd zoo dat hij ter aarde bleef liggen. De zamenloop der menfehen was groot, en het vernemen dat de Landlieden reeds aan de Noordpoort Honden begaf zich de fchaar derwaards en riepen van deStads-bolwerken hun toe, dat zij maar over her

Varia Zeelandiae | 1984 | | pagina 15