33 werking in de harten van de veerfche ingezete nen had, die met een blij gelaat inwendig ver- hengd waaren. Deo 8 Aprilhebben voornoemde Heeren het ce kort komende geld moeten betalen, be* dragende 170,000 francs. Den 1 Maart zijn weder mot een Zuid wes* ten wind, begunftfgd onder donker weêr voor bij Vlitfingen naar den hoek van Borfelen gezeild: een Engelsch fchipeen Fregat en een Kotter bet fchip is onder het voorbij zeilen, op een plaatje tusfehen Vlisfingen en Rammekens vast geraakt, maar door de hulp der floepen van de aldaar reeds liggende Eogelfche Schepen, be nevens eene Poonfckuit en Sprletfchipuit eene der havens in den omtrek van Borfelenna hec gemelde fchip zijn kanon te hebben overgeno men en het geligt te hebbenbragten de En- gelfchen den 3 Maart daaraan volgende om 11 uren weder in vloc wateren zeilden naar Borfelen bij de andere fchepen. De reden dat dit fchip op dat plaatje vast geraakt is, werd al fpoedig bekend, door een fchot van bet fort napoleon, waarvan de kogel in het voorbij zeilen tusfehen deks door het fchip vloog, trof dezelve juist den loots, die zy- ne beide beenen tot aan de dijen wegnam, en twee matroozen, ieder een been verloren: dit toeval was oorzaak van eenige verwarring, want in den tusfehen tijd dat de andere loots, die ia het kommando moest opvolgen, het beduur ia handen had, was het fchip reeds vast geraakt. Gedurende den tijd dat voornoemd fchip vastf gezeten heeft, werd door de franfehen van de forten tusfehen Vlisfingen en Kammckcps he vig gefchoten, ntet. Xanon.cn bornketels, zelfs met 34 3* «et gloeijende kogels; maar niet èéri kogel be# fchadigde het fchipnoch belette de Engelfchen in hunne werkzaamheid. Om de ingezetenen de oogen te blinddoeken werden 'er in het menigvuldige, Legerberig- ten aangeplaktwaarin groote overwinningen werden gemaaktdan het bleek duidelijk naar de Opgave der plaatfen alwaar de gevechten waren voorgevallen niet tegenftaande de geallieerden geflagen waren, vele dooden, gewonden en bij duizenden krijgsgevangenen hadden verloren, Zij evenwel telkens nader tot deHoofdftad kwa men; men deed wat meer is, hec Te Deam op Je Deum zingen in de Kerken, en fpotte alzoo gód en Godsdienst. De Heer meijners en de Heer noels, moesten zich op order van den gouverneur Gil lij op het Gevangenhuis van Middelburg bege ven, alwaar zij eenige dagen onverhoord tot èene draf moesten blijven zitten, en werden daar na losgelaten, zonder dat men te weten kwam waar in hunne befchuldiging beftond. De franfehen om de ingezetenen te doen ge- looven, dat de geallieerden binnen kort weder verpligt zouden zijn, naar den Rhijn terug te trekken, verfpreidden het gerucht,dat de gene raal Maifon, geheel Belgien weldra zonde her nomen hebbenalthans hij was reeds binnen Geriten zou de communicatie met Antwerpen herftellen dat men eerstdaags Kozakken- en Engelfche-krijgsgevangenen alhier zoude zien aankomen de eerfte verfchenen niet, maar de laatfte wel binnen Vlisjingcn, welke van de over zijde in Cadfand op de Hoofdplaat bij verras sing opgeligt en aldaar bewaard werden. Zedert dien tijd flond het niet ftil van Parle- ■zijd

Varia Zeelandiae | 1984 | | pagina 21