De recreatie en het Walcherse landschap vriend of vijand DOOR J. VAESSEN Inleiding Aangezien ik geen liefhebber ben van raadseltjes zal ik het antwoord op bovenstaande vraag meteen geven. Het blijkt dat juist de specifieke opbouw van het landschap en het daarop geënte toeristisch-recreatieve gebruik, de factoren zijn waardoor Walcheren zich onderscheidt van toeristengebieden elders. Van daar mijn stelling dat het Walcherse landschap kan worden gezien als drager van recreatie en toerisme. Vertaald naar belangen betekent dit dat de toeristisch- recreatieve ontwikkeling op Walcheren een ondersteuning zou moeten zijn van „het landschapsbelang". Met andere woorden behoud en waar nodig verbetering van de landschappelijke karakteristieken dienen in feite een primaire uitgangs stelling voor de toeristisch-recreatieve ontwikkeling te zijn. Dit is zeker geen nieuwe stelling. Immers reeds in een in april 1939 aan de toenmalige streekplancommissie uitgebracht onderzoeksrapport, wordt het pri maire belang van het Walcherse landschap voor het vreemdelingenverkeer onderkend. Sinds die tijd is er veel veranderd, zowel landschappelijk als op het gebied van recreatie en toerisme. Het landschap heeft flinke klappen gekregen als gevolg van de bekende calamiteiten en maatschappelijke ontwikkelingen, waaronder zeker ook de enorme toeristisch-recreatieve groei. Dit laatste ondanks het feit dat de waarde van het Walcherse landschap voor recreatie en toerisme eigenlijk steeds hoog in het vaandel heeft gestaan. Desondanks heeft de recreatieve ontwikkeling in de praktijk eigenlijk alleen maar geparasiteerd op het landschap vrijwel zonder er een kwalitatieve versterking aan toe te voegen. Dit heeft als gevolg gehad dat er is ingeteerd op de landschappelijke kwaliteiten, waardoor een belangrijke drager van recreatie en toerisme in de laatste decennia is aangetast. Mijns inziens zijn er evenwel de komende tijd mogelijkheden aanwezig om de voor de kwaliteit van het landschap en dus ook voor recreatie en toerisme broodnodige „herstelwerkzaamheden" uit te voeren. Er daagt dus licht aan de horizon. Alvorens hierop in te gaan, volgt nu eerst een schets van hoe de huidige situatie kon ontstaan. Wanneer in deze schets gesproken wordt over de toeristisch-recrea tieve ontwikkeling, wordt daarmee gedoeld op hetgeen vroeger werd aangeduid met vreemdelingenverkeer, dus de van buiten het gebied naar Walcheren komende dag- en verblijfsrecreanten. 108

Walacria | 1987 | | pagina 110