Deze snelle ontwikkeling was mogelijk doordat aan de vraagkant de hiervoor genoemde factoren speelden. Aan de aanbodkant bestond een sterke relatie met de landbouw, want veel landbouwers stapten over naar de recreatiesector als camping- of zomerwoningenterreinbeheerder, omdat dit meer opbracht. Daarnaast was er de verbeterde ontsluiting. Bovendien was er ook in het beleid een kentering opgetreden. 30 ooo j_ 29 000 1 '5 000j p—j fü 600 j 1939 '968 19 7 5 '985 Figuur 2 Kampeercapaciteit Walcheren Van de eerder genoemde afkeer van grootschalige recreatieve ontwikkelingen, die - zoals in 1939 werd gesteld - niet zouden stroken met de aard en de opvattingen van de Walcherse bevolking en het landschapsschoon zouden aantasten, was geen sprake meer. Een spectaculaire ontwikkeling van de recreatie werd nu in het algemeen positief beoordeeld. De belangrijkste reden van deze kentering waren de specifieke omstandigheden waarin Zeeland als geheel verkeerde. Deze werden gekenmerkt door het achter blijven van de werkgelegenheidsontwikkeling bij de behoefte aan arbeids plaatsen. Om Zeeland uit de impasse te halen was het nodig dat de groei van de werkgelegenheid krachtig werd bevorderd. Behalve de groei van de zware industrie bood - zoals hiervoor al aangegeven - in die periode ook de expansieve ontwikkeling van de openluchtrecreatie, die landelijk plaats vond, mogelijkheden voor een economische injectie. Het hoeft dan ook geen verwondering te wekken dat de centrale doelstellingen in die periode waren gericht op het bevorderen van de ontwikkelingen, die zich op deze beide terreinen zouden kunnen aandienen. De vraag naar de wenselijkheid van dergelijke spectaculaire ontwikkelingen o.a. uit oogpunt van natuur en landschap of leefbaarheid van de kernen, kwam niet expliciet, aan de orde. Zo kon de totale capaciteit van de verblijfsaccommodatie op Walcheren in die periode uitgroeien van ca. 3.000 slaapplaatsen naar 36.000 slaapplaatsen in 1968 en 58.000 slaapplaatsen in 1975. Daarnaast waren er in vigerende bestemmings plannen nog diverse nieuwe mogelijkheden opgenomen voor verblijfsaccom modatie die nog tot realisering konden worden gebracht. 111

Walacria | 1987 | | pagina 113