beschikbaar zal worden gesteld. In dit opzicht zou een uitvoering van dit landinrichtingsproject als herinrichting dan ook de voorkeur verdienen. Immers de procedure van een herinrichting biedt in principe aanzienlijk betere mogelijk heden tot effectuering van een zo integrale aanpak bij de inrichting. De keuze die vooralsnog gemaakt is voor een uitvoering als ruilverkaveling, omdat dan een evenwichtiger afweging en belangenbehartiging kan plaats hebben, doet in dit licht bezien dan ook vreemd aan. Een versterking van de pijlers van deze sector waaraan met de inrichting gewerkt zou kunnen worden door de versterking van de landschappelijke elementen, zou, gelet op de eerder genoemde verwevenheid logischerwijze eveneens vanuit de landbouw ondersteund moeten worden. Jammer genoeg moet evenwel betwijfeld worden of men deze ontwikkelingen voldoende onder ogen wil zien. De keuze die vooralsnog gemaakt is voor een ruilverkaveling stemt in dit opzicht niet optimistisch. Hoe dan ook, herinrichting of ruilverkaveling; in ieder geval zou het volgende als minimumpakket in de herinrichting/ruilverkaveling verwerkt moeten worden Verbetering van de uitloopmogelijkheden bij de recreatie- en woonconcentraties door landschapsbouw onder andere in de vorm van substantiële bosuitbreiding; verbetering van het voet-, fiets- en ruiterpadennet; het bieden van mogelijkheden tot kwaliteitsverbetering van de relatie van deze complexen met andere belangen in hun directe omgeving (natuur, landschap, landbouw). Benutting van deze mogelijkheden is met name van belang in de kustzone waar deze zoveel mogelijk in combinatie met elkaar tot stand zouden moeten worden gebracht. De behoefte aan landschapsbouw, vanuit de recreatieve behoefte, spitst zich daarbij toe op de kuststrook Vlissingen-Westkapelle. De landschapsbouw in de zone Domburg- Oostkapelle-Vrouwenpolder zal vooral een bijdrage moeten leveren aan de visueel-landschappelijke problemen. Qua ruimtelijk patroon zou het meest voor de hand liggen een aansluiting op het in het verleden steeds gehanteerde concentratie-differentiatiebeginsel. De landschapsbouw in de vorm van o.a. bosaanplant spitst zich daarbij met name toe op de concentratiegebieden. Hier mee wordt een verdere dichtslibbing van het kustgebied voorkomen, doordat zowel de intensieve als de recreatievormen als de extensieve gebruiksvormen zich in belangrijke mate kunnen toespitsten op de concentratiegebieden en de scheidende zones ontzien worden. Conclusie Recreatie en toerisme zijn op Walcheren uitgegroeid tot een belangrijke pijler in de regionale economie. Bovendien is er voor deze sector ook na afweging van andere belangen een geleidelijke verdere ontwikkeling mogelijk, waarbij vooral het accent ligt op de kwaliteit van het gebodene. Een zeer belangrijk element van die kwaliteit vormt het specifieke landschap waardoor Walcheren zich onderscheidt van andere toeristengebieden. Ondanks 118

Walacria | 1987 | | pagina 120