Bijvoorbeeld door de aanleg van wegen, het bouwrijp maken van terreinen, ook het instandhouden of verbeteren van nutsleidingen, de waterhuishouding en de wegen met de beplantingen vallen hieronder. Sterk in de conserverende sfeer ligt het instandhouden van natuurmonumenten of het verhogen van de natuur waarden op landbouwgronden. Voor gebieden waarin grote veranderingen zoals de aanleg van rijkswegen gaan optreden, of waar een algehele herziening van de inrichting van het buitengebied noodzakelijk geacht wordt, heeft de rijksoverheid het instrument van de Landinrichting beschikbaar. Wegreconstructie zou soms geen weelde zijn Landinrichting De hoofddoelstelling van het nationaal landinrichtingsbeleid is„Het binnen het kader van het totale overheidsbeleid inrichten van delen van het landelijk gebied overeenkomstig de daaraan toegekende functies en hun onderlinge samenhang, op een zodanige wijze dat de maatschappelijke betekenis van dat gebied zo goed mogelijk tot zijn recht kan komen". (Structuurschema Landinrichting 1984). De voor de toekomst toegekende functies en daarmee de veranderingen in functies komen meestal het duidelijkst en het meest recent tot uiting in het streekplan. Voordat echter tot landinrichting kan worden overgegaan moet er vanuit het betreffende gebied een wens als zodanig zijn uitgesproken en is op basis van het structuurschema landinrichting al bepaald of een gebied in aanmerking zou kunnen komen. Dit laatste in afweging met andere gebieden in Nederland. De landinrichtingswet van 1985 bepaalt hoe het inrichtingsplan moet worden opgesteld en welke regels er gelden bij de uitvoering van het plan. Het plan omvat 123

Walacria | 1987 | | pagina 125