Voor de natuurwaarden is de vraag op welke waarden vooral gemikt moet worden in verband met kwetsbaarheid en zeldzaamheid en wat het realiteitsgehalte is van de wensen bij de afweging met de andere deelbelangen. Voor de landbouw speelt momenteel sterk de problematiek van de overschotten. Na de inventarisaties en deeladviezen wordt een eerste schets van het plan gemaakt. Een aantal planonderdelen komt van buitenaf bij de Landinrichtings Commissie. Voor Walcheren zijn dat bijvoorbeeld uit het streekplan diverse voorstellen met betrekking tot het in stand houden van hoogteverschillen in het landschap en het uitbreiden van natuurwaarden. Afivateringssloot bij Botjeszee richting Banenburg) Uit de vier deeladviezen volgen een aantal inrichtingswensen die elkaar niet bijten èn wensen die tegengesteld zijn. De basis van de tegenstrijdigheden ligt in het verschillend toekennen van functieswordt grond bestemd voor de landbouw, voor bos of voor wegen Daarnaast kan binnen een hoofdfunctie een toe komstige inrichting door andere belangen als schadelijk ervaren worden. Als beginpunt voor het schetsplan wordt dan ook de functieverdeling vastgelegd. De volgende stap in het schetsplan is het aangeven van de richting waarin de plannen voor de verschillende deelgebieden zich zouden moeten ontwikkelen. De inrichting bevat de voorzieningen met een algemeen maatschappelijk belang zoals de ontsluiting, de waterhuishouding, de verkaveling, de aanleg van bossen, de beplantingen en de voorzieningen voor het bevorderen van de natuurwaarden. Naast de wensen uit de deeladviezen spelen hier ook de inzichten en de (financiële) mogelijkheid van de diverse overheden een grote rol. Die van het waterschap voor de waterhuishouding, het wegschap voor de wegen, de ge meenten voor de landschappelijke en recreatieve voorzieningen. De rijksoverheid weegt de planvorming verder af t.o.v. de wensen uit andere landsdelen, vanuit budgetaire overwegingen en de maatschappelijke wenselijkheden van het plan. 126

Walacria | 1987 | | pagina 128