dorpskommen, nog dergelijke elementen gewenst geacht en medegefinancierd kunnen worden. De lijnelementen bestaan uit wegberm- en uit dijkbeplanting. Het voornemen bestaat, los van het landinrichtingsproject, de bestaande hagen langs de wegen geleidelijk om te vormen tot lage struikbeplantingen en boom beplantingen. De kruinbreedte van de wegen blijft hierbij hetzelfde. De achter grond van deze maatregelen is gelegen in het moeizame onderhoud van de huidige haagbeplantingen en in de vele ziekten daarin. In het landinrichtingsproject is voorzien dat te beplanten bermen meer breedte krijgen, zodat de bestaande en de aanvullende beplanting beter tot haar recht kan komen en een betere onder- houdssituatie mogelijk wordt. Enkele tientallen hectares grond zullen hiervoor worden bestemd. Bij het beplanten geldt weer de randvoorwaarde van het openhouden van de poelgebieden. Aanvullende beplanting van de dijken wordt nagestreefd. Natuurbeschermingsinstanties zullen dijken willen verwerven. De openluchtrecreatie Verblijfsrecreatievoorzieningen zoals hotels, tweede-woning-terreinen en cam pings worden als een particuliere zaak gezien en vallen dus buiten de bemoeienis van een landinrichtingsproject. Voorzieningen voor de openlucht-dag-recreatie worden wel als zaken van algemeen belang gezien. In het project zal een deel van de nieuwe bosgebieden voor de recreatie ingericht worden, zowel bedoeld als toegevoegde voorziening als voor het verminderen van de recreatieve druk op de bestaande bossen. Parkeerterreinen vallen ook onder de mogelijke voorzieningen evenals allerlei routes voor wandelen, fietsen en paardrijden. Over de tracé's valt nog niet meer te vermelden dan dat ze vooral tussen de steden en de rand van het eiland en in de randen zullen voorkomen. Voor deze voorzieningen is van belang dat naast het rijk een mede-financier gevonden wordt in de vorm van b.v. het wegschap of een gemeente. De natuur Over waar en hoe de bestaande natuurwaarden in het plan zijn opgenomen is al een en ander vermeld. In het plan wordt opgenomen dat een tien a twintig hectare landbouwgrond bestemd zal worden voor het scheppen van randvoorwaarden voor nieuwe natuurontwikkelingen. Uitgewerkt is dit planonderdeel nog niet. Te verwachten valt dat vooral naar de ontwikkeling van moerassige vegetaties zal worden toegewerkt. De landbouw Het landinrichtingsproject Walcheren omvat zo'n 14.500 ha. De landbouw is met ruim 12.000 ha de grootste grondgebruiker. De wijze waarop de landbouwbe drijven produceren, de beperkte vruchtwisseling, de bespuitingen en de over schotten in enkele bedrijfstakken veroorzaken voor de bedrijven een groot aantal vraagpunten met betrekking tot het in de toekomst te voeren beleid. Voor het landinrichtingsproject is van belang te constateren dat andere aanwen ding voor gronden dan voor de landbouw met extreem hoge kosten gepaard gaan. 129

Walacria | 1987 | | pagina 131