al nauwelijks meer bestond. Dat het centrum omstreeks 1150 nog over een abdij beschikte die naar Middelburg kon worden verplaatst wordt door hem dan ook zeer betwijfeld. Neen, als Alcuinus vertelt dat Willibrord 'in villa Walichrum' gepredikt heeft, dan zal het best waar zijn dat de handelsnederzetting in die term was begrepen en dus het centrum van z'n activiteiten vormde, maar die 'villa' omvatte een veel ruimer gebied dan de handelsnederzetting alleendan is dat een groter gebied, dat het hele toenmalige eiland Walcheren omvatte en waar schijnlijk zelfs meer. Met een hele reeks citaten uit oude brieven, oorkonden en kronieken zet Dekker kracht bij aan zijn betoog en de geïnteresseerde lezer verwijzen wij gaarne naar b.v. bladzijde 29 van zijn boek, maar kennis van latijn is dan wel een vereiste. Dekker heeft in deze aangelegenheid tot nu toe het laatste woord gehad en redactie en lezers kunnen gerust zijn. Walacria kan op goede gronden worden gelijk gesteld met wat wij nu Walcheren noemen en de naam is dus een uitstekende titel voor een uitgave van de Heemkundige Kring Walcheren. LITERATUUR EN NOTEN BLOK 1) Deze gegevens zijn een verkorte weergave van de uitgebreide en nauwkeurige gegevens bij Gysseling (zie noot 2). Daarnaast maakte ik gebruik van Gysselings Toponymisch Woordenboek. 2) M. Gysseling, Etymologie van Walcheren, in Handelingen van de Koninklijke Commissie voor Toponymie en Dialectologie XX (1946) blz. 49-62. 3) In het volgende geef ik uit typografische besparing met cb zowel onze scherpe gutturale ch weer, als de uit indo- europese k ontstane stemloze spirant, die meestal met het teken voor de Griekse chi wordt gegeven. 4) F. deTollenaere,De etymologie van varken, in Tijdschrift voor Nederlandse Taal-en Letterkunde LXVII (1950) blz. 119-137. LITERATUURLIJST NASCHRIFT Bennema, J. en van der Meer, K.De Bodemkartering van Walcheren. 's-Gravenhage 1952. Hierin Hoofdstuk XV Geschiedenis van de bewoning van Walcheren tot 1250 door P. J. van der Feen. Koch, A. C. F.: Opmerkingen over Middeleeuws Walcheren vóór de 13e eeuw. Archief vroegere en latere mededelingen. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Middelburg 1958. Gottschalk, M. K. E.Stormvloeden en Rivieroverstromingen in Nederland I. Assen, 1971. Dekker, C.Zuid-Beveland. De historische Geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de Middeleeuwen. Assen, 1971. Encyclopedie van Zeeland. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Middelburg 1982-1984. (O.a. Kerkfiliatie, Parochie). 11

Walacria | 1987 | | pagina 15