woordig. In het noorden verliep de grens ongeveer vanaf Zeeduin via het hof Rijnsburg over de Boshoekweg en de Rijkebuurtweg. In het zuidoosten lagen zowel het huidige Arnemuiden als Welzinge en Rammekens op de uiterste rand, terwijl het gebied rond Nieuwland nog niet bestond. In een zeker tempo moet uitbreiding van de aanvankelijk nog beperkte bevolking hebben plaatsgehad. Een aanwijzing daarvoor is de verschijning in de negende eeuw van enkele verdedigingswerken in de vorm van grote, ronde volksburgen. Die burgen bepalen tot op de dag van vandaag een belangrijk deel van de plattegrond van Middelburg en Oost-Souburg. Ook tegen andere gevaren bond men de strijd aan. Onbedijkt als het eiland namelijk was, lag het open voor stormvloeden. Bodemkundig hebben die waarschijnlijk minder te betekenen gehad dan landschappelijk. Dat geldt bijvoor beeld voor een vloed in het jaar 1014; mogelijk ook al voor eerdere stormvloeden. Aangezien de veiligheid in gevaar kwam, reageerden de toenmalige bewoners allereerst met het opwerpen van een groot aantal woonterpjes van één tot twee meter hoog. Een andere reactie op die vloeden bestond waarschijnlijk in de aanleg Vliedberg Meinersweg Koudekerke van enkele lokale dammen in gevaarlijke kreken. Het duidelijkste voorbeeld daarvan is wel de dam bij het hof Leeuwendamme aan de Kleine Putweg ten noorden van Serooskerke. De meeste andere afdammingen zijn meer door hun naam (Rikendamme, Brigdamme, Langendam) dan door hun exacte ligging bekend. De zeer ver landinwaarts gelegen Poppendam(me) lijkt meer naast dan in een kreek te zijn aangeland. Een volgende stormvloed, mogelijk die van 1134, had tot gevolg dat in de loop van de twaalfde eeuw een doorgaande ringdijk om het toenmalige eiland tot stand kwam. De oudere dammen werden daarin als schakels opgenomen. Daarvoor moest de ringdijk soms een bocht landinwaarts maken ter plekke van de oudere afdamming. Ook dat lijkt in de situatie bij Leeuwendamme nog goed te herkennen. Met de bedijking raakten de kleine woonhoogten buiten gebruik. In de twaalfde en de dertiende eeuw werd een aantal ervan om strategische redenen extra 16

Walacria | 1987 | | pagina 20